X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Sztuka po transformacji

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 22:15
Dokonała się 30 lat temu w Europie Środkowo-Wschodniej; w jednych państwach aksamitnie, w innych – krwawo. Polska, dumny inicjator ustrojowego przewrotu, znalazła się niejako pośrodku: dla jednych transformacja okazała się katastrofą, innym przyniosła szybki awans do zasobnej klasy średniej.
Audio
  • Jak zmieniła się sztuka po 1989 roku? (Klub Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: FreePhotos/Pixabay

Okładka książki "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku" Okładka książki "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku"

Jak ustrojowe reformy wpłynęły na sztukę III RP? Na ile przyczyniły się do zmiany tematyki poruszanej przez twórców? W jaki sposób przeobraziły warunki życiowe artystów? Czy twórczość wyswobodziła się od jakiejkolwiek formy cenzury?  Te m.in. problemy porusza prof. Andrzej Szczerski w książce "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku".

– Ten wybuch wolności jest mierzony bardzo konkretnie. Na przykład ze zniesieniem cenzury czy ze zwiększeniem instytucji, które zaczęły się zajmować sztuką współczesną, chociażby przez powstawanie prywatnych galerii. To był bardzo łatwo mierzalny skok w nową rzeczywistość – mówi prof. Andrzej Szczerski. 

Jaki wpływ na funkcjonowanie sztuki w III RP mają instytucje publiczne? Jak nakłada się to na międzynarodowy obieg sztuki? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: prof. Andrzej Szczerski (historyk i krytyk sztuki, wykładowca Instytutu Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, do ub. roku zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Narodowego w Krakowie)
Data emisji: 16.07.2019
Godzina emisji: 21.09

kw/ml

Czytaj także

Co nas kręci, co nas (śmieszy, tumani) przestrasza

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 22:12
W kinowym repertuarze nie brakuje horrorów. Nie brakuje ich, odkąd człowiek zaczął kręcić i oglądać ruchome obrazy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Bocheński: musimy zachowywać jasność formy w ciemnej materii

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 13:00
Naszym gościem w "Klubie Trójki" jest profesor Tomasz Bocheński, literaturoznawca z Uniwersytetu Łódzkiego i krytyk literacki, autor nominowanej do Nagrody Literackiej Gdynia książki "Tango bez Edka".
rozwiń zwiń