X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Wydobyć to, czego nie widać – sztuką w chorobę otępienną

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 22:00
Ten problem będzie narastał… Jego skala już jest ogromna: według najnowszego raportu NIKu, w Polsce około pięciuset tysięcy ludzi choruje na choroby otępienne.
Audio
  • Jak pomóc osobom z chorobą otępienną? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Photographee.eu

Nie ma na nie lekarstwa. Są jednak terapie, które opóźniają i spowalniają ich postęp. Chodzi o walkę o jakość życia chorych. Oraz ich opiekunów.

– Nasz projekt "Proste i pomocne" składa się z 10 narzędzi terapeutycznych. Celowo nie mówimy o tym, że to są zabawki czy gry. Każde z tych narzędzi, które stworzyłyśmy, ma cel terapeutyczny. One służą temu, by aktywować osobę starszą. We Wrocławskim Centrum Alzheimerowskim codziennie spotykamy się z opiekunami, którzy pytają, co jeszcze mogą zrobić, szczególnie dla tych seniorów, którzy nie są objęci opieką systemową, po prostu spędzają czas w domu przed telewizorem i to nie jest korzystne dla ich zdrowia – opowiada Jagoda Rusowicz, specjalistka muzykoterapii neurologicznej.

– Po wysłuchaniu setek tysięcy opowieści osób z zaburzeniami poznawczymi, mam świadomość, że jest ogromna potrzeba opracowania metod pozafarmakologicznych. Chcieliśmy zrobić coś sensownego, pożytecznego, opartego na wiedzy, a jednocześnie czegoś, co zaangażowałoby i pokazałoby potencjał twórczy i potencjał pamięciowy. Kluczem naszego projektu "Teatr Reminiscencyjny" było to, żeby pracować na całych zasobach osób, które mają głębokie zaburzenia pamięci, mowy, wzrokowo-przestrzenne, całe spektrum dysfunkcji – mówi Agnieszka Żelwetro, neuropsycholog, jedna z twórczyń "Teatru Reminiscencyjnego". – Jak zastosuje się odpowiednie metody, to wydobędzie się z nich to, czego nie widać – dodaje Beata Żelwetro, terapeuta zajęciowy i współautorka inicjatywy.

Jakie konkretnie aktywności mające pomóc seniorom z zaburzeniami poznawczymi proponują nasze rozmówczynie? Czym "Teatr Reminiscencyjny" różni się od teatru, jaki znamy? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Dariusz Bugalski
Goście: Jagoda Rusowicz (specjalistka muzykoterapii neurologicznej), Anna Podstawka (koordynatorka projektu "Proste i pomocne"), Agnieszka Żelwetro (neuropsycholog, współautorka innowacji "Teatr Reminiscencyjny"), Beata Żelwetro (terapeuta zajęciowy, współautorka innowacji "Teatr Reminiscencyjny")
Data emisji: 22.07.2019 
Godzina emisji:
 21.10

kr/ml

Czytaj także

Być może nadchodzi przełom w walce z podstępną chorobą

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 22:03
Przy odrobinie szczęścia, wielu z nas dożyje starości. Jedną z najpoważniejszych przypadłości wieku podeszłego, jest choroba Alzheimera. Prawdopodobieństwo zapadnięcia na nią, powoli acz nieustępliwie, zwiększa się wraz z wiekiem.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alzheimer – choroba całej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 13:41
Choroba trudna i przykra nie tylko dla chorego, ale i jego najbliższych. Osoba cierpiąca na Alzheimera wymaga całodobowej opieki, co często komplikuje życie wszystkich wokół. Pod opieką jakich lekarzy musi być chory i gdzie mogą szukać wsparcia ich opiekunowie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alzheimer zaczyna się w jamie ustnej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 19:08
W audycji opowiadamy o badaniach, na których podstawie naukowcy doszli do wniosku, że negatywna dla zdrowia bakteria, rozwijająca się w środowisku beztlenowym, czyli poddziąsłowo, prowadzi nie tylko do utraty zębów. Od niej rozpoczyna się choroba Alzheimera oraz wiele innych chorób.
rozwiń zwiń