X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Co mogą powiedzieć o nas algorytmy?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 22:00
Każdy z nas jest wyjątkowy, złożony z trudnych do zdefiniowania cech i niepowtarzalny – z takim przekonaniem idziemy przez życie.
Audio
  • Czy powinniśmy bać się facebookowych algorytmów? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Zapp2Photo

Jednak, przy pomocy precyzyjnych algorytmów, używanych przez serwisy społecznościowe oraz aplikacje, możemy być zredukowani do jednej z nielicznych kategorii, w których mieszczą się miliony, jeśli nie miliardy ludzi. Co więcej, taka zautomatyzowana analiza jest zaskakująco trafna. Algorytmy nie pracują bez celu, a zebrane dane wykorzystywane są do zwiększenia siły perswazji. Gdy w grę wchodzi jedynie przekonanie nas do kupna nowej lodówki, zjawisko można by zignorować, jednak w grę wchodzą daleko większe i trudne do ocenienia możliwości, które są w rękach takich gigantów jak choćby Facebook. W ostatnich dniach prawdziwą furorę robi aplikacja FaceApp, która pozwala m.in. zobaczyć, jak nasza twarz będzie wyglądała za kilkadziesiąt lat. Brzmi nieszkodliwie, więc o co cały ten zgiełk?

– O to, o co zawsze chodzi, jeżeli w grę wchodzą tzw. darmowe usługi, za które płacimy po prostu swoimi danymi. Bardzo dobrze jest mieć taką intuicję – jeżeli to coś nie prosi mnie o pieniądze, a o dane, to znaczy, że te dane mają wartość. To jest klasyczna gra z naszą ciekawością, z naszymi lękami. Realną ceną za tę usługę jest przekazanie tego zdjęcia, a być może więcej. Aplikacja, kiedy ją instalujemy, przestrzega nas, że będzie chciała uzyskać dostęp do wszystkich plików na telefonie. Już to dla Europejczyka, którego chroni dość dobre prawo o ochronie danych osobowych, powinno być lampką alarmową – twierdzi Katarzyna Szymielewicz, współzałożycielka i prezes Fundacji "Panoptykon".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Katarzyna Szymielewicz (Fundacja "Panoptykon"), Piotr Mieczkowski (Fundacja "Digital Poland")
Data emisji: 23.07.2019 
Godzina emisji:
 21.10

kr

Czytaj także

Kredyt, rozwód, ciąża - algorytm dowie się o tym wcześniej od ciebie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 10:48
Matematyczne algorytmy wykorzystywane przez różne instytucje mogą być źródłem bardzo bogatej wiedzy o nas samych. Często wiedzy, którą wolelibyśmy zachować tylko dla siebie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 13:30
– Potrafimy z łatwością odróżniać od siebie innych ludzi, ale tylko tych, do których sami jesteśmy podobni – mówi dr Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy inwigilacja i gromadzenie danych mi przeszkadza?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 13:00
Podczas przesłuchania w Kongresie na pytanie: "Czy można z Facebooka na zawsze usunąć dane?" Mark Zuckerberg odpowiedział: "Nie ma takiej możliwości".
rozwiń zwiń