Paradoksy kłamstwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Paradoksy kłamstwa
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Lightspring

Żyjemy w epoce powszechnie akceptowanego kłamstwa. 

Posłuchaj

Czy w Polsce istnieje obecnie kino moralnego niepokoju? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Paweł Borowski odniósł się do tego filmem "Ja teraz kłamię", który niedawno wszedł na nasze ekrany. W tytule zacytował "paradoks kłamcy" Bertranda Russela: kłamca, który mówi, że kłamie, mówi jednocześnie prawdę.

Kłamstwo może być – paradoksalnie – wypowiedziane w imię wartości, nawet ratowania życia. Może też niszczyć – człowieka, stosunki międzyludzkie, zasady sprawiedliwości, sens życia. 

W PRL-u w polskiej kinematografii nurt istniał zwany kinem moralnego niepokoju. Twórcy opowiadali się za sprawiedliwością społeczną, brali w obronę prawego lub zniewolonego człowieka, sytuowali się po stronie niższych warstw społecznych, krytykowali zakłamane elity.

Czy dziś w Polsce istnieje kino moralnego niepokoju? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Monika Rogozińska (dziennikarka, absolwentka polonistyki i kulturoznawstwa UW, niegdyś czynny ratownik i przewodnik tatrzański, współorganizatorka i korespondentka wypraw zimowych na ośmiotysięczniki Himalajów i Karakorum; autorka książki "Polowanie na Matkę"), Michał Oleszczyk (historyk kina i krytyk filmowy, znawca historii filmowych musicali, wykładowca na Wydziale Artes Liberales UW)
Data emisji: 24.07.2019
Godzina emisji: 21.11

Polecane