X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Jak zmieniła się polska polityka po wyborach?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 22:00
Choć wszyscy narzekali na nudną kampanię, wyniki ostatnich wyborów do Sejmu i Senatu ożywiły naszą scenę polityczną.
Audio
  • Co zmieni się w polskiej polityce po wyborach? (Klub Trójki)
Sejm. Zdjęcie ilustracyjne
Sejm. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Fotokon

W jakim stopniu utrzymała się dominacja PiS, który przedłużył swą władzę o kolejne cztery lata? Czy w partii Jarosława Kaczyńskiego dojdzie do odmłodzenia czołówki? Jak układać się będzie współpraca między trzema wiodącymi ugrupowaniami zjednoczonej koalicji? Czy poczucie wzrostu siły opozycji to trwale zjawisko? Czy Senat będzie polem od kontrofensywy opozycji? Kto wygra w rywalizacji o stanowisko lidera w trójkącie PO-PSL-Lewica? Czy partie lewicowe zachowają jedność, czy podzielą się? Jaki elektorat – miejski czy wiejski – będzie szansą i przyszłością PSL? Oto pytania, które nasuwają się po wyborach z 13 października.

– W tych wyborach, co pokazuje najwyższa w historii frekwencja, widać było, że do urn ruszyli zarówno ludzie z miast, jak i z prowincji. Dokładna analiza tego, co się wydarzyło, to jednak robota dla fachowców. Sam jestem ciekaw tych konkluzji i co z nich wyniknie, bo będzie to bardzo ważny materiał analityczny do wykorzystania w kolejnych wyborach – mówi Michał Wróblewski z Wirtualnej Polski.

– Ta poszukiwana mobilizacja możliwa jest do przyrównania z wysiłkiem, który musi wykonać sportowiec, gdy okazuje się, że jest dogrywka. Cały organizm jest ustawiony na pewne optymalne rozłożenie wysiłku, a potem okazuje się, że trzeba grać dalej. Wtedy wychodzi to, kto ma głębsze rezerwy. Po czterech latach potężnego sporu politycznego, obie jego strony przeszyły swoimi argumentami społeczeństwo. Nic dziwnego, że bitwa jest już głównie na głębokość zasobów, które można pozyskać – analizuje Michał Karnowski z "Sieci".

– Frekwencja wynikła z tego, że Polacy bardzo poważnie podeszli do wyborów. To już nie jest ten czas, kiedy jakieś ugrupowanie, które robi sobie żart, a mieliśmy takie w historii polskiego parlamentaryzmu, uzyskuje dobry rezultat. Podobnie z partiami prostego buntu, tzw. antysystemowymi. Jest to dobry dowód na przywiązanie Polaków do demokracji i powinniśmy mieć to w tyle głowy. Po drugie, byli oni absolutnie świadomi, o co toczy się gra. Po trzecie, co jest dla mnie hipotezą, którą już można na 90 proc. udowodnić, to to, że odchodzimy od układu bipolarnego. Do gry wchodzą rozmaite grupy wyborców, których ten duopol spychał w kąt – ocenia dziennikarz "Przeglądu" Robert Walenciak.

Czy Konfederacja stanie się stałym elementem sceny politycznej, czy też będzie efemerydą? Czy nowy Sejm podejmie próby korekt w polityce międzynarodowej? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Michał Karnowski ("Sieci)", Robert Walenciak ("Przegląd"), Michał Wróblewski (Wirtualna Polska)
Data emisji: 17.10.2019
Godzina emisji: 21.09

ml/mk

Czytaj także

Politologiczne podsumowanie eurowyborów

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 22:00
Nasza dzisiejsza rozmowa dotyczyła tego, co się wydarzyło i jak widzą to naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Lewica odegra istotną rolę w parlamencie?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 13:13
Po latach nieobecności wraca do Sejmu lewicowa partia. Trzeci wynik w wyborach zwiększył apetyty działaczy, którzy twierdzą, że za cztery lata to właśnie Lewica będzie głównym rywalem Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń