more_horiz

35 lat od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 22:00
W tych dniach przeżywamy 35. rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jaka była jego rola i co znaczy jego postać w najnowszej historii Polski?
Audio
  • Jak żywa jest pamięć o ks. Jerzym Popiełuszce 35 lat po jego śmierci? (Klub Trójki)
Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki i kościół p.w. św. Stanisława Kostki w Warszawie
Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki i kościół p.w. św. Stanisława Kostki w WarszawieFoto: NAC/Archiwum Grażyny Rutowskiej

Każdego roku, poświęcone bł. ks. Popiełuszce sanktuarium na warszawskim Żoliborzu, przyciąga rzesze pielgrzymów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Co sprawia, że jego postać fascynuje tak wiele osób, które nie pamiętają stanu wojennego, nie znają komunistycznych realiów, a nawet nie mają nic wspólnego z naszym krajem?


35. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Serwis specjalny
Popiełuszko 1200.jpg

– Podobnie jak bardzo wielu innych Polaków, ja również chciałem być blisko kościoła pw. św Stanisława Kostki. Pamiętam przetaczające się tam tłumy ludzi, którzy zachowywali się podobnie jak ja – poza modlitwą i pewnego rodzaju niestabilnością uczuciową. Wszyscy byliśmy w nerwach, ale zjawisko, które mnie wtedy szczególnie uderzyło, to niezwykła podniosłość tej chwili. Przede wszystkim, pamiętam jednak pogrzeb. To był moment, w którym byliśmy tam, jako Polacy, zjednoczeni. Wiem, że może to zabrzmieć nierozsądnie, ale nie wyobrażałem sobie wówczas, że ktoś może naruszyć ten moment jednoznacznej demonstracji wiary w tym miejscu – mówi historyk prof. Jan Żaryn.

– Kiedy trafiłem do kościoła św Stanisława Kostki i zacząłem pracować w pokoju, w którym ks. Popiełuszko mieszkał przez ostatnie lata, starałem się zrozumieć tego człowieka. Nie jako błogosławionego, człowieka historii, bohatera, ale samotnego człowieka, który przeżywa swoje życie. Mając pewne dane wiedziałem o czymś. Możliwe, że nawet lepiej, że nie pamiętam tych czasów, bo mam większy dystans. Po dwóch latach sądzę, że zbliżam się z każdym krokiem do progu tajemnicy, choć wiele mi wciąż zostało. Rozumiem za to, jak ważna jest to dla współczesności historia – dodaje Paweł Kęska.

Czy pamięć o ks. Jerzym Popiełuszce i okolicznościach jego śmierci jest żywa wśród najmłodszego pokolenia? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: prof. Jan Żaryn (historyk, zajmujący się w szczególności historią Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku, historią obozu narodowego oraz dziejami emigracji politycznej po 1945, nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych), Paweł Kęska (teolog, historyk sztuki, absolwent Europejskiej Akademii Fotografii. Producent, wydawca i dziennikarz radiowy)
Data emisji: 23.10.2019
Godzina emisji: 21.11

ml

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem