more_horiz

Afryka oczami misjonarzy Fundacji Misyjnej Salvatti.pl

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 23:00
Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl obejmuje swoim zasięgiem coraz więcej regionów świata, nękanych przez ubóstwo, wojny i klęski żywiołowe. Wśród nich znajdują się już m.in. Kolumbia, Rwanda, Kamerun czy Demokratyczna Republika Konga.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Katya Tsvetkova

Działania Fundacji Misyjnej Salvatti.pl polegają m.in. na zdobywaniu funduszy na funkcjonowanie domu dla dzieci ulicy, prowadzeniu zbiórek, z których fundusze przeznacza się na dożywianie dzieci, czy wspomaganiu funkcjonowania ośrodków zdrowia poprzez pozyskiwanie środków na leki i sprzęt medyczny. Taka pomoc jest szczególnie ważna i potrzebna w obliczu pandemii koronawirusa, która wpływa nie tylko na kryzys zdrowotny, ale i gospodarczy Afryki.

– Ludzie poszukują pracy. W naszym regionie głównymi źródłami dochodów są żwirownie. Młode kobiety jeżdżą ciężarówkami, by ręcznie, z dziećmi na plecach, wybierać żwir prosto z rzeki. Często toną – mówi ks. Marian Szatkowski, misjonarz fundacji Salvatti.pl w Togo. – W okresie COVID-u jednym z głównych problemów jest to, że nikt nie szuka materiałów budowlanych, bo pełno jest różnego rodzaju restrykcji. Rynek jest przyblokowany przez różnego rodzaju zakazy i przepisy rządowe. Ludzie zwykle wykonują prace dorywcze – opisuje gość "Klubu Trójki".

Posłuchaj
53:12 2021_01_19 22_06_00_PR3_Klub_Trojki.mp3 Afryka – kontynent przyszłości i utraconych szans. Jak jej umiejętnie pomagać? (Klub Trójki)

 

Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl wspomaga ponadto finansowanie edukacji pallotyńskich kleryków w Afryce. Angażuje się w budowę nowych obiektów duszpasterskich, edukacyjnych i medycznych. Wspiera m.in. budowę oddziału położniczego w Rwandzie, swoistym mateczniku fundacji.


Jej ideą jest pozyskiwanie funduszy nie tylko w kręgach Kościoła, ale również poza nim, by angażować wszystkich ludzi dobrej woli. Organizuje zbiórki w supermarketach. Pojawia się ze swoim stoiskiem na festynach. Zamieszcza ogłoszenia reklamowe w mediach, współpracuje z biznesem w ramach CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Ważną gałęzią działalności fundacji jest edukacja globalna i promowanie tematyki misyjnej.

Fundacja współpracuje także ze szkołami, szczególnie w zakresie pomocy Afryce. Wokół fundacji koncentruje się coraz większe grono wolontariuszy, którzy uczestniczą w kursach przygotowujących ich do wyjazdu na misje. – Nasi wolontariusze byli już w Etiopii i Kamerunie. Zahaczyli też o Senegal – nadmienia Jerzy Limanówka, pallotyn i misjonarz Salvatti.pl.

Hagada Misyjna - Tryptyk kreatywny. Odc. 1. "Pragnienia nie z tego świata - Zanzibar"/Fundacja Salvatti

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: Monika Mostowska (misjonarka Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl), Jerzy Limanówka (pallotyn, misjonarz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl), ks. Marian Szatkowski (Stowarzyszenie Misji Afrykańskich)
Data emisji: 19.01.2021
Godzina emisji: 22.06

Michał Żakowski/kr

Zobacz także

Zobacz także