X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Julian Tuwim: geniusz słowa, który kochał polszczyznę

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 01:00
Mawiał, że gdyby kiedyś powstała katedra wiedzy nikomu nie potrzebnej, to on byłby najlepszą osobą do jej prowadzenia. Uwielbiał język polski i swoją twórczością wystawił mu najlepszy pomnik. W piątek, 27 grudnia przypada 60. rocznica śmierci poety.
Audio
Julian Tuwim w swoim mieszkaniu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. (01.06.1946)
Julian Tuwim w swoim mieszkaniu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. (01.06.1946)Foto: Stanisław Dąbrowiecki/PAP Archiwum


Julian Tuwim miał ponad 40 pseudonimów, m.in.: Madame Mickiewicz, Dyzio, Schyzio Frenik. - Większości z nich używał w kabarecie, a było tak, że w legendarnym Qui Pro Quo wypełniał cały program - od pierwszej zapowiedzi konferansjera do piosenki finałowej. Źle wyglądało, jeśli cały tekst był napisany przez jednego autora. W związku z tym trzeba było kolejne kawałki przypisywać innym. On nie ukrywał się za pseudonimami, tylko nie chciał, by jego nazwisko pojawiało się zbyt często przy twórczości, do której nie przywiązywał dużej wagi - mówi Mariusz Urbanek, autor najnowszej biografii Juliana Tuwima "Wylękniony bluźnierca".


Biograf tłumaczy, że Tuwim poświęcał kabaretowi 3 dni w miesiącu, by zarobić na pozostałe 27, w czasie których mógł się zajmować tym, co było dla niego najważniejsze - poezją. i choć znany jest najbardziej z twórczości dla dzieci, to nie jego jedyne oblicze. - Tuwim bardzo dobrze pokazuje się w książce "Pegaz dęba", gdzie w ciekawy sposób prezentuje się jako skamandryta, który ma bardzo duże ciągoty awangardowe. "Pegaz dęba" powstał z ocalałych po wojnie notatek. Złożyły sie one na panopticum dziwactw językowych, gier i zabaw. Jeszcze krok i byłby awangardzistą, co wydaje mi się niezwykle ciekawe - opowiada poetka i badaczka literatury Joanna Mueller.
Mariusz Urbanek podkreśla, że Tuwim uwielbiał bawić się językiem. Do jednej z jego gier należało układanie liczb od 1 do 100 w porządku alfabetycznym. - Warto opowiedzieć o marzeniach językowych Juliana Tuwima. On bardzo kochał język polski. Cytat "ojczyzna polszczyzna" jest właśnie jego autorstwa. Bardzo lubię to jego wyczulenie na język. Wiersz dla Tuwima nie był zbiorem przemyśleń, tylko mocną materialnością mowy - tłumaczy Mueller.

Trwa Rok Juliana Tuwima. Poeta zmarł sześćdziesiąt lat temu, 27 grudnia 1953 roku. Był jednym z największych mistrzów polskiej poezji, wirtuozem słowa. Niby to wiemy i niby wiemy o nim wszystko, a jednak wciąż go na nowo odkrywamy. Jakim był człowiekiem? Posłuchaj całej rozmowy!

Rozrywka w Trójce >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

W środowym Klubie Trójki, który odbył się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, gościli: Mariusz Urbanek, autor najnowszej biografii Juliana Tuwima "Wylękniony bluźnierca" oraz poetka i badaczka literatury Joanna Mueller .
Zagrał Marek Napiórkowski, a zaśpiewała Dorota Miśkiewicz.

Klub Trójki ze Studia Agnieszki Osieckiej poprowadził Dariusz Bugalski.
Program powstał we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Narodowe
Narodowe Centrum Kultury

sm

Czytaj także

Broniewski wspomina Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 13:13
Jest 27 grudnia, 1953 roku, niedziela. W Zakopanem umiera jeden z najwybitniejszych polskich poetów - Julian Tuwim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papusza – poetka przeklęta, genialna, odrzucona

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 09:09
- Zachwycił się nią sam Julian Tuwim, chociaż ona nigdy nie uważała, że pisze wiersze. Jednak za popularność zapłaciła bardzo wysoką cenę – mówił o Bronisławie Wajs Michał Nogaś. Kobieta jest bohaterką nowej książki Angeliki Kuźniak zatytułowanej "Papusza”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tuwimowskie rymy w muzyce Lutosławskiego. Niezwykły koncert dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 15:00
Nowe oblicze Doroty Miśkiewicz, zespołu Kwadrofonik i wielkiego mistrza polskiej kompozycji - Witolda Lutosławskiego. Płyta dla dzieci: starszych, młodszych i tych całkiem dużych. Te magiczne kompozycje będzie można usłyszeć na żywo podczas niecodziennej trasy koncertowej.
rozwiń zwiń