X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Kraków walczy!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 02:00
Po serii spotkań z poetami piosenki, domykamy serię kolejną pod "bojowymi" hasłami: Sopot, Poznań, Śląsk/Katowice walczą. Tym razem – Kraków.
Audio
  • Odwiedzamy kulturalny Kraków czasu pandemii (Trójka pod Księżycem)
Rynek Główny w Krakowie
Rynek Główny w KrakowieFoto: shutterstock.com/Mark and Anna Photography

"Walką" nazwaliśmy trudny czas, w którym tematy kulturalne ustępowały najważniejszym i, w którym życie kulturalne funkcjonowało prawie wyłącznie w sieci. "Walką" nazwaliśmy czas, w którym przypominaliśmy, że kultura – to nie tylko premiery, festiwale i koncerty, że tworzą je tradycja, potężna sfera wartości, idee, artystyczne dokonania oraz artystyczny potencjał, jakie tkwią w twórcach, artystach. "Walkę" toczyły symbolicznie wybrane miasta, ale toczyliśmy ją i my, próbując przypominać o tym, co tak łatwo wypiera się ze świadomości. Czekaliśmy jednocześnie z niepokojem na kolejny etap "odmrażania" różnych dziedzin życia społecznego. Teatry np. jedne z pierwszych zostały zamknięte, jedne z ostatnich zostaną niebawem otwarte. Te kolejne etapy "odmrażania" nazywa się powrotem do "normalności".

Wystawa MCK Rośliny i zwierzęta fot. Paweł Mazur Wystawa MCK Rośliny i zwierzęta fot. Paweł Mazur

U progu "normalności" stajemy z niepokojem, bo przed tym progiem wciąż – wielka niewiadoma, ale próbujemy bardzo ostrożnie go przekroczyć.

Wystawa MCK Rośliny i zwierzęta fot. Paweł Mazur Wystawa MCK Rośliny i zwierzęta fot. Paweł Mazur

Z Krakowem już raz spotkaliśmy się podczas "Dymnej Nocy". Teraz zapraszamy do rozmowy, pozostających jeszcze w domach: profesora Akademii Sztuk Teatralnych Józefa Opalskiego oraz dyrektorów dwóch teatrów: Łaźnia Nowa w Nowej Hucie i Nowego na Kazimierzu czyli Bartosza Szydłowskiego i Piotra Siekluckiego.

Wystawa MCK Rośliny i zwierzęta fot. Paweł Mazur Wystawa MCK Rośliny i zwierzęta fot. Paweł Mazur

Profesor w "nienormalnym" czasie prowadzi m.in. zajęcia ze studentami. Panowie dyrektorzy musieli w tym czasie rozwiązywać problemy swoich teatrów, organizować prace on-line oraz planować, jak nigdy dotąd nie znając przyszłości.

Wystawa MCK Rośliny i zwierzęta fot. Paweł Mazur Wystawa MCK Rośliny i zwierzęta fot. Paweł Mazur

Tymczasem działają już galerie i muzea, mając szansę zaprosić do swoich siedzib zwiedzających. W Międzynarodowym Centrum Kultury została otwarta wystawa, przypominająca o relacji natura – kultura czyli przyroda – człowiek, który tworząc, ocala, ale też – dziś to widzimy wyraźnie – niszczy.

Wystawa MCK Rośliny i zwierzęta fot. Paweł Mazur Wystawa MCK Rośliny i zwierzęta fot. Paweł Mazur

Tytuł ekspozycji: "Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza". Naszym gościem – telefonicznym – jest także kurator wystawy – Krzysztof Radoszek.

Wystawa MCK Rośliny i zwierzęta fot. Paweł Mazur Wystawa MCK Rośliny i zwierzęta fot. Paweł Mazur

I w ten sposób – mamy nadzieję – zmierzamy również do "normalności" "Magazynu Bardzo Kulturalnego", który przed dwoma miesiącami znalazł miejsce zastępcze w "Trójce pod Księżycem", za co wdzięczny jest tym, którzy mu na to pozwolili, ale nie zaprzestawał walki o prawo do pojawiania się nie tylko pod osłoną nocy! Kultura, jak wszystkie inne dziedziny, potrzebuje światła dziennego!!!

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 29.05.2020
Godzina emisji: 0.06

Czytaj także

Poznań walczy!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 02:00
"Inter arma silent musae" głosili starożytni wojownicy. Tym razem wróg jest trudny nie tylko do pokonania, ale także do zlokalizowania, a jednak łacińską sentencję odkładamy do lamusa. W TPK opowiadamy o tym, że ludzie kultury nie poddają się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śląsk walczy!

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 02:00
Każde z miast, któremu oddawaliśmy czas TPK ostatnio, na swój sposób walczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Pilch, anioły i demony

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 22:00
– W sposób nieskrywany w każdej prawie mojej książce składam hołd literaturze, rzemiosłu, zapisanemu papierowi, pokrytemu wydrukiem ekranowi – mówił Jerzy Pilch w jednej z archiwalnych Trójkowych audycji. Anioły i demony znad Wisły towarzyszyły mu przez całe, pełne rozmaitych utrapień życie. Wisłę w końcu porzucił, one z nim pozostały. 
rozwiń zwiń