X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Polski Sierpień" – "Moc truchleje"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 02:00
Był poranek 14 sierpnia 1980 roku, kiedy…
Laureatka Nagrody Specjalnej Studia Reportażu i Dokumentu PR Janina Jankowska
Laureatka Nagrody Specjalnej Studia Reportażu i Dokumentu PR Janina Jankowska Foto: PAP/Marcin Obara

Tę historię możemy znać i nawet o północy obudzeni – wymienić cztery nazwiska, od których się ona rozpoczęła. Na wszelki wypadek, 40 lat później – prawie dokładnie – obudzeni o północy, próbujemy ją sobie jeszcze raz opowiedzieć. Nic naturalnie nie wydarzyło się tu nagle. Jak w MBK (9 sierpnia) rekonstruował najgłębsze korzenie Sierpnia '80 historyk, wicedyrektor ECS – Andrzej Trzeciak – mamy prawo cofać się nawet do XIX wieku. My jednak, mając przed sobą dwa bezcenne dokumenty wypadków sprzed 40 lat, koncentrujemy się na tym, co wydarzyło się za bramami Stoczni Gdańskiej 14 i po 14 sierpnia.

U bramy Stoczni Gdańskiej Foto: Barbara Marcinik U bramy Stoczni Gdańskiej Foto: Barbara Marcinik

40-lecie strajków i Solidarności to zarazem święto, jubileusz wspomnianych świadectw, czyli: najsłynniejszego reportażu PR od lat 80 – Janiny Jankowskiej – "Polski Sierpień" oraz Janusza Głowackiego powieści "Moc truchleje" (patrz: strona powieści). Autorzy obu dzieł byli w Stoczni Gdańskiej w sierpniu '80. Do pracy przystąpili natychmiast i opublikowali jej efekty w 1981 roku.


Posłuchaj
114:33 2020_08_14 00_05_12_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 40-lecie Sierpnia 80 (Trójka pod Księżycem)

 

Andrzej Trzeciak Foto: Barbara Marcinik Andrzej Trzeciak Foto: Barbara Marcinik

19 sierpnia minie 3. rocznica śmierci Janusza Głowackiego, możemy więc tylko śledzić kolejne fragmenty jego wyjątkowej powieści jeszcze do 31 sierpnia.

Janusz Głowacki Janusz Głowacki

Janina Jankowska – ikona współczesnego polskiego dziennikarstwa, opozycjonistka, świadek wydarzeń w Gdańsku, ale także w Gdyni, laureatka Prix Italia  przyjęła nasze zaproszenie i mimo ogromu zajęć (jest członkinią Rady Programowej PR) oraz późnej pory jest naszym gościem.

Mamy zgodę naszego gościa na odtworzenie fragmentów słynnego reportażu, sami przywołujemy fragmenty fragmentów Trójkowej lektury.

Zapraszamy nie tylko tych, którzy tej opowieści nie znają, ale także tych, którzy mają swoje wspomnienia sprzed 40 lat.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 14.08.2020
Godzina emisji: 0.05