more_horiz

Lato w Nohant, jesień na Bemowie. Kinga Dębska i Tomasz Karolak w TPK

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 02:00
Listopad 2021 w tym wydaniu "Trójki pod Księżycem" rozpoczynamy energetycznie, a to za sprawą naszych gości. Jest ich tylko dwoje, ale ich pozytywną energią można by obdzielić uczestników sporego zgromadzenia.
Kinga Dębska
Kinga DębskaFoto: Barbara Marcinik

Kingę Dębską – reżyser słynnych filmów fabularnych – zaprosiliśmy po raz pierwszy, gdyż, jak się zorientowaliśmy, pracuje także w teatrze. W Teatrze TV mogliśmy obejrzeć właśnie (25 października) premierę jej wersji "Lata w Nohant" – dramatu Jarosława Iwaszkiewicza. Poprzednią telewizyjną realizację tej sztuki TV pokazała ponad 20 lat temu. Było ich do tej pory cztery: Józefa Słotwińskiego, dwie Olgi Lipińskiej oraz Agnieszki Glińskiej. Prapremiera "Lata w Nohant" miała miejsce w Warszawie w Teatrze Małym w 1936 roku. Sztuka opowiada o ostatnim wspólnym lecie George Sand i Fryderyka Chopina. Historia to – można przyjąć – powszechnie znana, z tym większą ciekawością oglądaliśmy realizację, o której w tym wydaniu "TPK" rozmawiamy.


Posłuchaj
113:57 2021_11_05 00_05_53_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Kinga Dębska i Tomasz Karolak gośćmi Barbary Marcinik (Trójka pod Księżycem)

 

Kinga Dębska  Foto: Barbara Marcinik Kinga Dębska Foto: Barbara Marcinik

Nie zajmujemy się co prawda filmem, ale skonsultowawszy się z Rikiem Jaźwińskim, najnowszy film naszego gościa – "Zupa nic" – także omawiamy. Tym bardziej, że opowiada o czasach, które były dla nas ważne – o początku lat 80. Kindze Dębskiej przyszło dojrzewać w schyłkowym PRL-u, który tak wiarygodnie oddała w swoim filmie, stanowiącym prequel słynnych "Moich córek krów". Teraz już wiemy, że był to czas straszny, wtedy był po prostu czasem nam danym. "Zupa nic" właśnie "wylatuje" do USA. Jak przyjmie ją Polonia, ale nie tylko ona, może uda się nam dowiedzieć po powrocie pani reżyser z wyprawy za ocean.  

"Zupa Nic" w reżyserii Kingi Dębskiej   Foto: mat. promocyjne "Zupa nic" w reżyserii Kingi Dębskiej Foto: mat. promocyjne

Tomasza Karolaka przypadkowo obsadziliśmy ostatnio w "TPK" w roli otwierającego sezon letni i sezon jesienny. Teraz przyszło mu inaugurować… czas zimowy. Twórca prywatnego Teatru IMKA, aktor filmowy i teatralny, zdecydował się powrócić po przerwie do organizowanego przez siebie przed ośmioma laty Festiwalu Polska w IMCE. Zapraszane przez niego teatry z najciekawszymi spektaklami spoza Warszawy miały swoją liczną publiczność, kiedy IMKA działała w centrum Warszawy, przy ulicy Konopnickiej. Od lata teatr ten działa na odległym od centrum Bemowie, na pięknych przyleśnych terenach. Zdobywa już swoją publiczność i zaprasza ją właśnie na festiwal. Tomasz Karolak opowiada nam o tym w swoim programie, który otwiera to wydanie. W dalszej części z aktorem rozmawiamy też na inne tematy.

Tomasz Karolak  Foto: Forum/Filip Radwański Tomasz Karolak Foto: Forum/Filip Radwański

Liczymy na to, iż słowa naszych gości spowodują, że otrząśniemy się z ewentualnej jesiennej melancholii, prosząc tylko, by plany ludzi filmu i teatru mogły być realizowane, tak abyśmy – choć zewsząd napływają złe wiadomości – wreszcie mogli żyć w miarę normalnie. Nie poddajemy się więc, wierząc, że Dobre jest silniejsze od Złego.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 5.10.2021
Godzina emisji: 0.05

(Tekst: Barbara Marcinik)

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem