X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Giewont bez krzyża, czyli Tatry jakich nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 10:07
- Ta książka dla miłośników wspinaczki i pieszych wycieczek po Tatrach powinna być pozycją obowiązkową - o książce "Tatrzańska Atlantyda” Piotra Mazika mówił w Trójce Michał Nogaś.
Audio
  • Michał Nogaś o książce "Tatrzańska Atlantyda" Piotra Mazika (Trójkowy Znak Jakości)
Giewont bez krzyża na wierzchołku, II połowa XIX wieku
Giewont bez krzyża na wierzchołku, II połowa XIX wiekuFoto: Awit Szubert/Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego

- Mazik jest przewodnikiem tatrzańskim, ale wie też dużo o Podtatrzu, Spiszu, Orawie i Liptowie, zajmuje się sztuką tych regionów - opowiadał o autorze nowego albumu poświęconego najwyższym górom w Polsce Michał Nogaś.

Przeszłość Tatr jest trochę jak zaginiony ląd – resztki miejsc niegdyś powszechnie znanych dziś przysłania przyroda. Są wśród nich wyciąg na Łopatę w Dolinie Kondratowej, pierwszy wyciąg w Kotle Gąsienicowym, mini obserwatorium meteorologiczne na Żółtej Przełęczy, pierwsze schronisko w Dolinie Wielickiej, Giewont bez krzyża, Kocioł Goryczkowy bez wyciągu, z nieistniejącymi szałasami, porysowany jedynie śladami nart, ogołocona z drzew dolina... zaginiony ląd - "Tatrzańska Atlantyda”.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

- To wszystko można oglądać na zdjęciach w książce Mazika, które pochodzą z kolekcji publicznych. Przede wszystkim ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałbińskiego - zauważał Michał Nogaś.

Narrację fotograficzną dopełniają umieszczone pod zdjęciami opisy naświetlające kontekst każdego ze zdjęć. Możemy się z nich dowiedzieć na przykład, w jaki sposób krzyż pojawił się na Giewoncie: - Krzyż został wykonany w Krakowie, do Zakopanego jego elementy zostały przetransportowane koleją. Z kolei do Piekła w Dolinie Kondratowej przywiozły go konie, zaś na sam szczyt wnieśli go ochotnicy z Zakopanego - streszczał historię słynnego symbolu Tatr redaktor Trójki.

Każdy z ośmiu rozdziałów książki poświęcony jest innemu tematowi dotykającemu ważnego momentu z historii Tatr. Więcej na temat albumu "Tatrzańska Atlantyda” - w nagraniu audycji.

Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na Facebooku >>>

Trójkowy znak jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

 

Lista nagrodzonych w programie:

Wojtek z Lublina

Dariusz z Tarnobrzegu

Marek z Kunowa

Małgorzata z Dobrego Miasta

Grażyna z Katowic

Łukasz z Częstochowy

Magda z Krosna

Ewa z Bydgoszczy

Marek z Krakowa

Aleksandra z Tarnowskich Gór

Łukasz z Wałcza

Małgorzata z Budziejowic

Dorota z Zabrza

Andrzej z Nowego Targu

Anna z Lubina

 

 

 


(materiały promocyjne/bch, gs)

Czytaj także

"Krok po kroku z Trójką, Sopot". Przewodnik nieschematyczny

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 14:30
- Dostaliśmy Sopot nieprzewodnikowy, nieschematyczny, pełen wciągających opowieści - tak o audiobooku "Krok po kroku z Trójką, Sopot" Joanny Mielewczyk i Krystiana Hanke mówi Michał Nogaś. W "Trójkowym Znaku Jakości" przedstawiliśmy przewodnik, który w sposób ciekawy, nie zawsze dosłowny i oczywisty prezentuje to miasto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tańczące niedźwiedzie mówią wiele o naszej wolności

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 21:34
Zwyczaj tresowania niedźwiedzi do "tańca" odchodzi już w niepamięć. Jednak dla reportażysty Witolda Szabłowskiego jest on znakomitą metaforą najważniejszych zmian ustrojowych współczesnego świata. Jaki związek z demokracją ma tańczący niedźwiedź?
rozwiń zwiń