more_horiz

Tom Mika: między Polską a Ameryką

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 17:10
"Wykonane w Polsce" to, jak sama nazwa wskazuje, audycja, w której brzmi muzyka stworzona i nagrana w Polsce, chociaż, jak się można przekonać, nie zawsze wykonywana w języku polskim. Tym razem gościem Tomasza Żądy był Tom Mika, który jest muzykiem "pomiędzy". Jak bardzo?
Tom Mika
Tom MikaFoto: mat. prasowe

– Swoje życie dzielisz między Stany Zjednoczone i Polskę: w Stanach się urodziłeś i częściowo wychowałeś. A gdzie były wykonane Twoje najnowsze nagrania? – zagaił rozmowę prowadzący. 

– Ostatnie kilkanaście lat mieszkam w Polsce, okazjonalnie spędzając czas w Stanach. Zdarzało mi się nagrywać w podróży, wożąc sprzęty w walizce, ale dwa ostatnie single i ten najnowszy, "Chicago", powstawały w Polsce – mówi Tom Mika, wokalista i muzyk, a także autor piosenek.

Jego dorastanie było dość skomplikowane, dzielone między dwa brzegi Atlantyku: – Urodziłem się w USA, jednak wczesne dzieciństwo spędziłem w Polsce. Powróciłem z rodziną do Stanów Zjednoczonych w wieku ośmiu lat i spędziłem tam kolejnych sześć. Potem znów wróciłem do Polski, tym razem na stałe, sporadycznie odwiedzając Stany Zjednoczone – można przeczytać na stronie Toma.

Przyznaje, że dorastanie w dwóch krajach stawiało przed nim wiele wyzwań, ale też wiele go nauczyło: – Dało mi przede wszystkim świeże spojrzenie na świat, otwartość na różne kultury, styczność z wieloma środowiskami i historiami ludzkimi – tłumaczy.

Ale nie zawsze było różowo, o czym mówi jego najnowszy singiel "Chicago". – Dwa poprzednie single ["Take Me With You" oraz "USA" – red.] były bardziej swobodne i skupiały się na pozytywnych aspektach wzrastania w dwóch krajach. "Chicago" skupia się na tych negatywnych aspektach, na poszukiwaniu tożsamości i swojego miejsca z perspektywy osoby, która wychowała się w dwóch krajach naraz – mówi w rozmowie z Tomaszem Żądą.

Na pytanie, czy próbował zainteresować swoją twórczością Amerykanów, odpowiedział, że nie: – Ale też nie wiem, czy to jest dla mnie... Chciałbym może spróbować, ale tak naprawdę moja twórczość i to, jak się wychowywałem, sprawia, że w 60 procentach jestem bardziej w Polsce – tłumaczy.

Kiedy będzie nowy album? – Płyta w pewnym sensie tworzy się od dawna: w postaci tzw. rybek mam nakreślone już większość utworów. Ale na całość trzeba będzie jeszcze poczekać: album najwcześniej ukaże się jesienią – zapowiada Tom Mika. – Tym razem będę wypuszczał piosenki na platformy streamingowe po kolei – dodaje.

Lista utworów

  1. LANBERRY – Nocny Express
  2. TOM MIKA – Take Me With You
  3. TOM MIKA – Chicago
  4. MROZU – Palę w oknie
  5. FRENCHMAN & K– JAH SOUND – Po drugiej stronie Jordanu
  6. JANEK SZYNAL – Maraton
  7. KORPOROBOT – Czas
  8. SZYMONMÓWI – Dzikość serca (feat. Swiernalis)
  9. ANGELENA – Daj się porwać (Komety)
  10. MAANAM – Espagna Forever

"Take Me With You" – Tom Mika/YouTube Tom Mika_Music


Posłuchaj
40:55 MPLS 2022_02_05_17_10_18_PR3_Wykonano_w_Polsce.mp3 Okrakiem nad Atlantykiem (Wykonano w Polsce/Trójka)

***

Tytuł audycji: Wykonane w Polsce
Prowadzi: Tomasz Żąda
Data emisji: 5.02.2022
Godziny emisji: 17.10

zch

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem