X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Na czym polega potęga interpretacji?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 13:25
Dlaczego te same fakty i przekazy odbieramy zupełnie inaczej? Co sprawia, że ta sama informacja przez dwie osoby może być skrajnie inaczej interpretowana? Zapytaliśmy o to ekspertów różnych dziedzin nauki.
Audio
  • Eksperci tłumacza fenomen interpretacji (Przyciasny beret/ Trójka)
Jak to się dzieje, że ta sama informacja dla dwóch osób będzie oznaczała zupełnie co innego? Okazuje się, że odpowiada za to nasz umysł
Jak to się dzieje, że ta sama informacja dla dwóch osób będzie oznaczała zupełnie co innego? Okazuje się, że odpowiada za to nasz umysł Foto: Glow Image/ East News

Psycholog społeczna prof. Krystyna Skarżyńska podkreślała, że jesteśmy różnymi ludźmi i to, co do nas dociera, odbierane jest przez pryzmat tego, co już wiemy i czego doświadczyliśmy. - Nasz umysł tak działa, że przetwarza informacje w zależności od tego, jak one mu pasują - mówiła.

Co więcej, ponieważ jesteśmy różnymi ludźmi i nasze odbiory informacji są zróżnicowane, to także wielkość zniekształceń jest rozmaita. Stoją za tym m.in. działające w naszej głowie schematy, czy tzw. potrzeba domknięcia. Goście Marcina Gutowskiego tłumaczyli w audycji m.in. na czym polegają wspomniane pojęcia i jak filtrujemy wiadomości oraz skąd bierze się tzw. efekt wrogich mediów.

***

Tytuł audycji: Przyciasny beret
Prowadzi: Marcin Gutowski
Gość:
prof. Krystyna Skarżyńska (psycholog społeczna), Konrad Maj (psycholog), Jacek Wasilewski (językoznawca i medioznawca), prof. Henryk Domański (socjolog), dr Justyna Melonowska (filozof), Piotr Chyliński (Polak mieszkający na Filipinach), Marcin Zych (Ogród Botaniczny Wydział Biologii UW)
Data emisji: 10.04.2016
Godzina emisji: 11.05

ei/gs

Czytaj także

Prokrastynacja. Ciebie też dopadła?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 14:47
- Z badan wynika, że 85 proc. Polaków odkłada na później różne sprawy. Najczęściej unikamy czynności domowych - mówi dziennikarz Trójki Marcin Gutowski, który w swojej audycji przyjrzał się zjawisku prokrastynacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrażliwość - błogosławieństwo czy ciężar?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 12:30
- Zdecydowanie trudniej jest wrażliwym chłopcom niż dziewczętom. Chłopcy mają być twardzi - uważa dr Ted Zeff, autor książek i badań dot. osób o wysokiej wrażliwości.
rozwiń zwiń