more_horiz

Żołnierze Wyklęci przez władzę i historię

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 00:05
- Byli wyklęci już w 1939 roku, kiedy Polska, mimo traktatów o pomocy wojskowej po napaści hitlerowskich Niemiec, została opuszczona przez Francję i Wielką Brytanię - przypomina historyk Mateusz Wyrwich.
Audio
  • Żołnierze Wyklęci, żołnierze niezłomni - rozmowa z historykiem Mateuszem Wyrwichem (Trójka na poważnie)
Żołnierze z oddziałów mjr. Zapory, Aleksandra Rusina Olka i Wojciecha Lisa Lisa. To do walki z polskim podziemiem antykomunistycznym stworzono Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Żołnierze z oddziałów mjr. "Zapory", Aleksandra Rusina "Olka" i Wojciecha Lisa "Lisa". To do walki z polskim podziemiem antykomunistycznym stworzono Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego.Foto: Album "Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.", Oficyna Wydawnicza "Volumen", 2013

1 marca po raz piąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". To święto państwowe, które ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Pod nazwą "Żołnierze Wyklęci" kryją się tysiące osób zrzeszonych w różnych organizacjach (np. Armia Krajowa Obywatelska, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku czy Wolność i Niezawisłość). Święto jest obchodzone w rocznicę stracenia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kilku członków kierownictwa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" w 1951 roku.

Żołnierze Wyklęci: wyjątkowe zdjęcia i nagrania w serwisie Polskiego Radia >>>

Jak mówi Mateusz Wyrwich, na prześladowania narażone były nie tylko osoby zaangażowane w działania partyzanckie, ale także ich bliscy. W jednym z więzień przetrzymywano 13-letnią dziewczynę, siostrę braci Leona i Edwarda Taraszkiewiczów działających w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Liczono, że bracia spróbują ją odbić, co umożliwi ich schwytanie.

''Zdaniem rozmówcy Wojciecha Reszczyńskiego Polacy chcą coraz więcej wiedzieć o Żołnierzach Wyklętych. - Mówi się o nich coraz częściej, choć wciąż jeszcze są tacy, którzy boją się opowiadać - podkreśla i przypomina też m.in. o masowym paleniu w powojennej Polsce niewygodnych książek  i sprytnej walce z tym procederem.

***

Tytuł audycji: "Trójka na poważnie"

Prowadził: Wojciech Reszczyński

Gość: Mateusz Wyrwich (pisarz i badacz najnowszej historii Polski)

Data emisji: 01.03.2014

Godzina emisji: 0.05

(gs/mk/ei/fbi/PAP)

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem