X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wybuch jądrowy w Czarnobylu - czy to mogło się zdarzyć?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 07:30
Na fali popularności nowego miniserialu produkcji HBO ''Czarnobyl'' dr Tomasz Rożek zastanawia się, czy w reaktorze istniały warunki do wybuchu jądrowego.
Audio
  • Czy wybuch jądrowy w Czarnobylu miał prawo się zdarzyć ? Dr Rożek o najnowszej produkcji HBO
Elektrownia jądrowa w Czarnobylu w 2013 roku
Elektrownia jądrowa w Czarnobylu w 2013 rokuFoto: Shutterstock.com/Max Sky

shutterstock czarnobyl 1200.jpg
"Czarnobyl", czyli wizualizacja najgłębszych lęków

– Serial jest rewelacyjny, natomiast są tam znaczące przekłamania i uproszczenia – ocenia dr Rożek. Jednym z nich jest to, że doszło do wybuchu, który naruszył kopułę mieszczącą się nad reaktorem. – To, że kopuła była przesunięta czy naruszona, nie wynikało z tego, co stało się pod nią, tylko co stało się nad nią. Postanowiono zrzucać na nią m.in. glinę i ołów. Te materiały były zrzucane nierównomiernie, to doprowadziło do przesunięcia pokrywy i odsłonięcia reaktora – przypomina. 

– Nie doszło tam do wybuchu jądrowego, bo nie mogło tak się stać. W żadnym reaktorze jądrowym nie może dojść do wybuchu, nie ze względu na zabezpieczenia, tylko dlatego, że jest to fizyczne niemożliwe - uran, który znajduje się w rekatorach jest innym, mniej wzbogaconym izotopem niż ten, którego używa się w bombach. To jak zadawać sobie pytanie, czy rower może latać. Nie chodzi o to, że jedziemy za wolno i dlatego nie może się wznieść – wyjaśnia obrazowo dr Rożek.  

Czarnobyl 1200 PAP.jpg
Czarnobyl. Serial a rzeczywistość. Czy tak przebiegała katastrofa? Pytamy fizyka jądrowego

Czy próby utworzenia pokrywy nad reaktorem tuż po awarii poprzez zrzucanie na niego materiałow - piasku, ołowiu i boru - było dobrym rozwiązaniem? Co dokładnie powoduje, że czarnobylska elektrownia nie była tak zagrożona, jak zostało to pokazane z serialu? Dowiecie się Państwo, słuchając audycji. 

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski 
Data emisji: 12.06.2019
Godzina emisji: 7.14

kr/kw

Czytaj także

Czarnobyl - katastrofa, której nie dało się ukryć

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 06:00
26 kwietnia 1986 doszło do wybuchu reaktora nr 4 w elektrowni atomowej Czernobylskaja koło Prypeci na Ukrainie. Jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku zasiała ziarno strachu przed energią nuklearną w umysłach większości mieszkańców Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łopaty na skażenie. Jak "likwidatorzy Czarnobyla" sprzątali po katastrofie?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 19:00
- O tym, co wydarzyło się 33 lata temu w Czarnobylu, postanowiłem opowiedzieć z perspektywy "likwidatorów Czarnobyla". Byli to przedstawiciele różnych zawodów i różnych grup społecznych, którzy uczestniczyli w usuwaniu skutków eksplozji jądrowej - opowiada dr Paweł Sekuła, autor książki "Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie".
rozwiń zwiń