X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Co dzieje się ze światłem, gdy wyłączymy latarkę?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 07:19
O tej porze roku noce są krótkie, a zza okna dobija się intensywne słońce, mimo to nasz słuchacz zastanawia się, czy po włączeniu i wyłączeniu latarki, wysłane wcześniej fotony nadal będą się przemieszczać? Doktor Tomasz Rożek, jak zawsze, udziela odpowiedzi.
Audio
  • Co dzieje się z fotonami po wyłączeniu latarki? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Vitalii Bashkatov

 – Tak, te fotony nadal będą się przemieszczać. Światło porusza się tak strasznie szybko, że w zasadzie nie zauważamy tego efektu. Jeżeli patrzymy na jakiś obiekt, który jest szczególnie daleki, my go widzimy, ale tak naprawdę nie wiemy, czy on tam jeszcze jest. Fotony, które on kiedyś wysłał, dopiero do nas dolatują. Co prawda, światło porusza się bardzo szybko, ale jednak ze skończoną prędkością, obserwujemy rzeczy nie takimi, jakimi są teraz, tylko jakimi były wtedy, gdyby wysłały te fotony. W skrócie, np. patrząc na Księżyc, widzimy go sprzed sekundy, dlatego że odległość pomiędzy Ziemią a Księżycem jest z grubsza taka, jaką światło pokonuje w ciągu jednej sekundy. Oznacza to, że kiedy patrzymy na Księżyc, do naszego oka wpadają fotony, które Księżyc wysłał sekundę temu – tłumaczy dr Rożek.

A gdyby zgasło Słońce, po jakim czasie ta informacja dotrze do naszego oka? O tym dowiedzą się Państwo, słuchając załączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski 
Data emisji: 27.06.2019
Godzina emisji: 7.15

kr/ml

Czytaj także

Samolot szybszy od dźwięku i prędkość światła w wodzie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 17:36
Dlaczego, gdy lecimy samolotem, w pewnym momencie słyszymy głośny huk? I co się dzieje, jeśli przekroczymy prędkość światła w wodzie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak latarki świecą w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 15:00
Czy latarki na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej świecą równie intensywnie i czy z takiej samej odległości można zaobserwować ich światło? Dopytuje się o to 8-letni słuchacz o imieniu Paweł. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego słońce oświetla Ziemię, a inne gwiazdy nie?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 13:00
– To pytanie jest bardzo głębokie, próbowano na nie odpowiedzieć przez wiele lat. Wnioski, które z niego wyciągnięto, idą dalej niż można przypuszczać – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń