X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Co by było, gdyby istniały dwa Słońca?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 07:20
Co by się zmieniło, gdyby zamiast jednego Słońca były dwa, które świecą o połowę słabiej? – zastanawiała się Pani Kornelia. –To pytanie nie jest tak abstrakcyjne, jak mogłoby się wydawać – stwierdził dr Tomasz Rożek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/WWWoronin

– Istnieją podwójne, a nawet potrójne układy gwiazd w ruchu wokół wspólnego środka masy, a wokół tego mogą być też planety – dodał.

Posłuchaj
03:52 2020_07_30 07_15_04_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Co zmieniłoby dla nas istnienie dwóch słońc? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Z energetycznego punktu widzenia, być może niewiele by się zmieniło. Zasadniczo zmieniłoby się to, że nasza orbita byłaby wtedy bardzo nieregularna. W efekcie na powierzchni takiej planety panujące warunki – temperatura, ciśnienie, ilość docierającego światła, byłyby bardzo zmienne. A podstawą do tego, by życie wykształciło się i mogło funkcjonować, jest regularność – wyjaśniał dr Rożek.

Dlaczego Ziemia wiruje, a Słońce i Księżyc nie? Foto: shutterstock.com/Aphelleon Dlaczego Ziemia wiruje, a Słońce i Księżyc nie? Foto: shutterstock.com/Aphelleon

– O tym, że ta regularność jest niezwykle istotna, świadczy chociażby to, że istnieją całkiem przekonujące obliczenia mówiące, że gdyby nie było Księżyca, ruch Ziemi wokół Słońca byłby nieco mniej regularny i mógłby spowodować, że życie nie mogłoby tu powstać – przekonywał naukowiec.

SKĄD WZIĄŁ SIĘ KSIĘŻYC? - TABLETKI Z WIEDZĄ#1 - NAUKA. TO LUBIĘ./Nauka. To lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 30.07.2020
Godzina emisji: 7.15

kr

Czytaj także

Co zagraża astronaucie w trakcie spaceru kosmicznego?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 07:20
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna porusza się z prędkością 7,66 km/s. – Nie może się zatrzymywać, bo by spadła – mówi na wstępie dr Tomasz Rożek. Jak to się dzieje, że w trakcie kosmicznego spaceru astronauta nie zostaje zdmuchnięty w przestrzeń?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd na naszym niebie biorą się komety?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 07:20
– Mamy dwa rodzaje komet: okresowe i jednopojawieniowe. Te pierwsze, jak kometa Halleya, pojawiają się u nas regularnie. Te drugie widzimy raz i są zwykle obserwowane w ostatniej chwili – mówi dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego badamy Marsa intensywniej niż Wenus?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 07:20
– Powodów jest kilka. Wenus, po prostu, bardzo trudno się bada, zarówno z orbity, jak i na powierzchni – stwierdza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń