Dlaczego dwie strony Księżyca różnią się między sobą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego dwie strony Księżyca różnią się między sobą?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Alexandr Belous

– Czasem tę stronę Księżyca, której nie widzimy, nazywamy ciemną stroną Księżyca, ale jest to nieprawdziwe określenie. Jest tam jasno, jak po naszej stronie – mówi doktor Tomasz Rożek.

shutterstock_super ksiezyc 1200.jpg
Dlaczego Księżyc ma zwykle żółty odcień?

Posłuchaj

3:14
Co skrywa druga strona Księżyca? (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Po drugiej stronie

Jak wiemy, ruch Księżyca jest zsynchronizowany z ruchem Ziemi. To dlatego, gdy spoglądamy na Księżyc, zawsze widzimy tę samą jego część. – Tej drugiej strony nie znaliśmy wcale, póki tam nie polecieliśmy i nie zrobiliśmy zdjęć. Dzisiaj mamy bardzo dokładne mapy tej części. Z tych map wynika, że powierzchnia z tej odwróconej strony jest inna, niż ta, na którą patrzymy – wyjaśnia dr Rożek.

Topograficzna mapa Księżyca Foto: moon.nasa.gov Topograficzna mapa Księżyca Foto: moon.nasa.gov

Skąd wzięły się różnice?

Jak wyjaśnia naukowiec, przyczyny, dla których dwie strony Księżyca różnią się między sobą, są dwie. Pierwsza związana jest z ryzykiem uderzenia przez asteroidy.


słońce 1200.jpg
Dlaczego czasem Księżyc jest na wyciągnięcie ręki?

– Pojawia się stwierdzenie, że ta odwrócona strona była bardziej narażona na uderzenia asteroid, a w tę, która jest odwrócona w naszą stronę, steroidy uderzały mniej. To przez to, że Ziemia trochę ją przysłania. Ale to tylko w niewielkim stopniu powoduje różnicę w wyglądzie naszej strony księżyca i tej drugiej – stwierdza.

– Dużo większe znaczenie wydaje się mieć to, że tamta strona po prostu szybciej wystygła te kilka miliardów lat temu. Gdy Księżyc stygł, odwrócona strona wypromieniowywała energię cieplną w kosmos dużo szybciej, a strona odwrócona do nas była jeszcze nagrzewana przez rozgrzaną, jeszcze półpłynną Ziemię. W efekcie z jednej strony stygnięcie powierzchni nastąpiło szybko, a z naszej strony to był bardzo długi proces – tłumaczy dziennikarz naukowy Trójki.

SKĄD WZIĄŁ SIĘ KSIĘŻYC? - TABLETKI Z WIEDZĄ#1 - NAUKA. TO LUBIĘ./Nauka. To Lubię

 ***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek
Data emisji: 27.08.2020
Godzina emisji: 7.14

kr

Polecane