Czy zwierzęta z warszawskiego zoo interesują się życiem swoich sąsiadów? 

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy zwierzęta z warszawskiego zoo interesują się życiem swoich sąsiadów? 
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/PhotoAbout.Life

– Czy zwierzęta w warszawskim zoo znają swoich sąsiadów? Czy np. wielbłąd lubi poobserwować kozy, a kangur papugi? – zastanawia się Dariusz Pieróg.

Posłuchaj

Relacje sąsiedzkie mieszkańców warszawskiego zoo (Doktor Kruszewicz w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

– Kangury lubią tylko swoje towarzystwo. Dla nich każde nowe zwierzę obok to jakieś zakłócenie – odpowiada dr Andrzej Kruszewicz. – Najlepsze pozycje obserwacyjne mają lwy. Lubią leżeć na kopule nad tzw. areną, bo wtedy mają widok na osiołki, wielbłądy, kozy, zebry. Planując nowe wybiegi, musimy pamiętać, żeby nie umieszczać drapieżników obok wrażliwych zwierząt, które mogłyby się go bać. 

– Jak u wilków grzywiastych zaczynają się przepychanki, gepard jest już cały spięty, wyprostowany i zagląda. W ostatnich dniach wilki grzywiaste pachną bardzo intensywnie. Są to najbardziej śmierdzące zwierzęta w całym zoo. Ludzie są wzrokowcami, a większość ssaków to węchowce, a ich zapach przekazuje informacje o nastroju. Toteż zmiany w intensywności zapachu mają odbicie w zachowaniach innych zwierząt. Te zapachy się rozprzestrzeniają i są dla zwierząt niezwykle ważne, bo one żyją w świecie zapachów – wyjaśnia dyrektor warszawskiego zoo.

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego zoo)
Data emisji: 17.04.2020
Godzina emisji: 6.52

kr

Polecane