Przyspiesza cyfryzacja służby zdrowi: e-recepty, e-zwolnienia, e-skierowania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przyspiesza cyfryzacja służby zdrowi: e-recepty, e-zwolnienia, e-skierowania
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock

Polska służba zdrowia dogania świat -w najbliższych latach papierowe recepty, zwolnienia, dokumentacja medyczna przejdą do histori. O cyfryzacji służby zdrowia, i jej znaczeniu, przede wszystkim dla pacjentów, mówił w audycji Bardzo Ważny Projekt w radiowej Trójce, Wiceminister Zdrowia Janusz Cieszyński.

Posłuchaj

O cyfryzacji polskiej służby zdrowia, w tym korzyściach dla pacjenta z powodu przechodzenia na e-recepty, e-zwolnienia, mówił w audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki Wiceminister Zdrowia Janusz Cieszyński./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty
+

Cyfryzacja służby zdrowia zdecydowanie przyspiesza  - niedawno zakończył się pilotażowy program wdrażający e-recepty, teraz ruszył pilotaż e-skierowań.

Cyfryzacja systemu ochrony zdrowia priorytetem rządu

Jak podkreśla gość Trójki, ta sytuacja nie jest niczym nadzwyczajnym – wszak cyfryzacja systemu ochrony zdrowia jest priorytetem rządu, stanowi jeden z fundamentów programu zdrowotnego premiera Mateusza Morawieckiego.

− Stąd mamy w tej sprawie nie tylko wsparcie, ale i nieustanne dopominanie się o efekty, mówi wiceminister.

E-recepty od 2020 r., e-skierowanie – od 2021 r.

Rząd planuje, aby elektroniczne recepty zaczęły obowiązywać od stycznia 2020 r., rok później ma wejść w życie e-skierowanie, a w 2023 r. pełen obiekt elektroniczny dokumentacji medycznej.

Minister zapewnia, że termin wprowadzenia kolejnego elementu cyfryzacji służby zdrowia, czyli e-zwolnień, zaplanowany na 1 grudnia tego roku jest bezpieczny i zostanie dotrzymany.

Nowe rozwiązania konsultowane ze środowiskiem medycznym i pacjentami

− To jest duże wyzwanie, ale prowadzimy prace dotyczące niezawodnego, przyjaznego oprogramowania oraz organizacji całego przedsięwzięcia, mówi wiceminister Cieszyński.

Dlatego dodaje, cały czas konsultuje się te rozwiązania – tak ze środowiskiem pacjentów, jak i służby zdrowia – lekarzy, pielęgniarek itd.

Na cyfryzacji najbardziej skorzysta pacjent

Tak dzieje się z rozpoczętym pilotażem e-skierowania.

 Jak podkreśla gość radiowej Trójki, największymi beneficjentami cyfryzacji ochrony zdrowia, będą pacjenci.

− Przede wszystkim będą oni mieli łatwiej – wszystkie dokumenty pacjenta znajdą się na jednym koncie, nie będzie można ich zgubić, nie ulegną zniszczeniu, wylicza wiceminister.

Cyfryzacja oznacza mniejsza ilość błędów w dokumentach a także powinna skrócić kolejki do lekarzy.

Ponieważ pozwala na lepsze zorganizowanie pracy lekarzy., mówi gość radiowej Trójki.

Błażej Prośniewski, jk

Polecane