Dotknąć ran powstańczej Warszawy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dotknąć ran powstańczej Warszawy
Kopiec Powstania Warszawskiego na stołecznym Mokotowie, 1 sierpnia 2019 rokuFoto: PAP/Leszek Szymański

Należymy do ostatnich pokoleń ludzi mogących wysłuchać relacji jeszcze żyjących uczestników Powstania Warszawskiego, których z roku na rok jest coraz mniej. Niedługo o tym wydarzeniu będą przypominać nam jedynie tablice pamiątkowe i dziury po kulach, które po 75 latach nadal są widoczne w zabytkowych murach. Jak pokazywać historię powstania kolejnym generacjom?

Posłuchaj

W poszukiwaniu śladów Powstania Warszawskiego (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

O materialnych śladach Powstania Warszawskiego rozmawialiśmy z Marcinem Łaszczyńskim i Michałem Zarychtą, pracownikami Biura Edukacji Narodowej w Oddziale Warszawskim IPN.

– Są miejsca, w których wciąż to wyraźnie widać, w których są namacalne ślady tamtych czasów, namacalne ślady walk i tu nie chodzi o miejsca upamiętnione, o pomniki, tablice, ale o rany w murach miasta, rany na budynkach, dzięki którym nadal można, choć na chwilę, przenieść się w tamten czas – mówił Michał Łaszczyński.

– Na pierwszy rzut oka trudno jest odnaleźć historię Warszawy, teraz miasto wygląda zupełnie inaczej. Trzeba umieć patrzeć, wtedy Warszawa zyskuje głębię historyczną i piękno, które może nie zawsze widzimy w budynkach, ale jest to piękno związane z tym, co przeżywamy, chodząc po jej ulicach. To, że wiemy, gdzie szukać tych miejsc, powoduje, że Warszawa staje się atrakcyjniejsza dla osoby, która będzie w ten sposób poznawać historię tego miasta – dodał Michał Zarychta.

W audycji wyruszyliśmy w historyczny spacer po dawnej Warszawie w poszukiwaniu miejsc noszących ślady po największym patriotycznym zrywie w dziejach tego miasta.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: Marcin Łaszczyński i Michał Zarychta (historycy, Biuro Edukacji Narodowej w Oddziale Warszawskim IPN)
Data emisji: 8.08.2019 
Godzina emisji:
 23.08

kr/mk

Polecane