Historia i tajemnice naszego hymnu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia i tajemnice naszego hymnu
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/MediaPictures.pl

Hymn narodowy to pieśń – narodowa identyfikacja. Wpadająca w ucho melodia, marszowy rytm, porywające słowa i silne emocje, które łączą się z historią ich powstania – tak najkrócej można scharakteryzować te utwory.

Posłuchaj

Mazurek Dąbrowskiego – historia i tajemnice (Niewidoczna strona sztuki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Najważniejsza jednak jest ich rola spajająca naród, dająca poczucie jedności, pobudzająca patriotyczne uczucia. W czasie wojny, w sytuacjach zagrożenia istnienia narodu hymn jest sygnałem do powszechnej mobilizacji. Pobudza wolę walki, przeciwstawienia się okupantowi czy najeźdźcy – nawet, gdy siły są nierówne. 

W okresach pokoju hymn najbardziej wzrusza, gdy łączy się z silnymi emocjami i poczuciem narodowej dumy – podczas międzynarodowych zawodów, gdy grany jest jako znak zwycięstwa, odniesionego przez przedstawiciela kraju.

Są filmy, w których największe oddziaływanie emocjonalne mają sceny, podczas których grany jest hymn, odzwierciedlający szlachetność i czystość intencji bohatera/ów. W opozycji do patosu, jakim nacechowane są te sytuacje, są sceny komediowe, komiczne, gdy z hymnu narodowego "wypuszczane jest powietrze".

W "Niewidocznej stronie sztuki" przyjrzeliśmy się historiom, postaciom i legendom, wiążącym się z hymnami. Audycja rozpoczęła się oczywiście od Mazurka Dąbrowskiego. Czy wiemy o nim wszystko? To kim była Basia, wspomniana w piątej zwrotce naszego hymnu?

– Jest bardzo wiele koncepcji dotyczących tajemniczej Basi. Przede wszystkim Barbary były córkami twórców naszego hymnu narodowego. Słyszałem, że może być to również przypadkowe. Basia to imię bardzo polskie, zdrobniałe, miłe i sympatyczne – mówi Łukasz Jasina, historyk kina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Aleksandra Buszta (muzyk, muzykolog, kustosz programu muzycznego Zamku Królewskiego w Warszawie), Łukasz Jasina (historyk kina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 10.03.2018
Godzina emisji: 16.09

kw/mk

Polecane