"Pejzaż Gnojnej Góry", czyli inne spojrzenie na Warszawę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Pejzaż Gnojnej Góry", czyli inne spojrzenie na Warszawę
Panorama Warszawy (1978)Foto: Zbyszko Siemaszko/NAC

– To jest taki portret Warszawy, który niesłusznie został wyparty – zaznaczył w audycji literaturoznawca Karol Samsel, autor posłowia do najnowszego wydania książki Stanisława Swena Czachorowskiego "Pejzaż Gnojnej Góry". 

Posłuchaj

Spojrzenie na Warszawę Stanisława Swena Czachorowskiego (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki "Pejzaż Gnojnej Góry" Okładka książki "Pejzaż Gnojnej Góry"

Poeta, aktor, prozaik. Przyjaciel Mirona Białoszewskiego i współpracownik Jerzego Osterwy. Niesłusznie zapomniany geniusz, którego los ustawił spóźniony debiut książkowy. Czachorowskiego i Białoszewskiego łączyły wspomnienia wspólnie przeżytej okupacji, muzyczne, malarskie i teatralne fascynacje oraz upodobania do miejskich obrzeży, peryferii kultury i tandety.

Reprezentatywną próbkę stylu Czachorowskiego przynosi Pejzaż Gnojnej Góry, eksperymentalny tryptyk z pogranicza noveau roman, prozy poetyckiej i "rozmigotanej" narracji magnetofonowej. To – jak pisał Władysław Terlecki – "proza bardzo ornamentacyjna", wręcz barokowa w formie i choć momentami może nasuwać skojarzenia ze śmietnikowym chaosem, niezwykle wysmakowana. Swen bowiem potrafił budować onomatopeje i łączyć słowa w niezwykle egzotyczne zestawy, ale zawsze, choć egzotyczne i dziwaczne, mające coś niezwykle mazowieckiego. PIW przypomina klasyk literackiej awangardy – napisany w połowie lat 50. Pejzaż na wydanie musiał czekać aż do roku 1968.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz  
Gość: Karol Samsel (polski poeta, literaturoznawca)
Data emisji: 3.08.2019
Godzina emisji: 14.47

kw/mat. prasowe

Polecane