X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Cała Polska czyta nowele (i kryminały)! Narodowe Czytanie 2019

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 13:50
Ósma edycja Narodowego Czytania to osiem nowel ośmiu polskich autorów, które Para Prezydencka wybrała spośród ponad stu propozycji tytułów. We wspólnym czytaniu w Ogrodzie Saskim w Warszawie uczestniczyli Mariusz Cieślik i Katarzyna Puzyńska, autorka sagi kryminalnej "Lipowo".  
Audio
  • Kryminał współczesną literaturą zaangażowaną? (Trójkowy chuligan literacki)
Para Prezydencka podczas podsumowania i zakończenia akcji Narodowe Czytanie  Nowele Polskie w Ogrodzie Saskim w Warszawie
Para Prezydencka podczas podsumowania i zakończenia akcji "Narodowe Czytanie – Nowele Polskie" w Ogrodzie Saskim w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Wśród autorów, których nowele zostały przeczytane w Parku Saskim, znaleźli się m.in. Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, Bolesław Prus i Władysław Stanisław Reymont. W XIX wieku to właśnie oni, pisarze pozytywistyczni, podejmowali tematy nierówności społecznej, ujmując się za skrzywdzonymi i słabszymi. Czy współcześnie tę funkcję przejął kryminał?

– W książce popularnej, skierowanej do szerszego kręgu czytelników, autor może przemycić właśnie takie tematy. Dlatego stają się one coraz grubsze, bo nie jest to tylko pogoń za mordercą, ale także przekazywanie innych spraw. Kryminał teraz jest taką współczesną powieścią zaangażowaną, która pokazuje, jak funkcjonuje, jak wygląda, jak zmienia się nasze społeczeństwo – mówiła Katarzyna Puzyńska.

Co mają ze sobą wspólnego nasza rozmówczyni i Stanisław Reymont? Która z czytanych nowel wywarła na niej największe wrażenie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Gość: Katarzyna Puzyńska (pisarka, autorka sagi kryminalnej "Lipowo")
Data emisji: 7.09.2019
Godzina emisji: 13.41

kr/mat. prasowe

Czytaj także

Wacław Holewiński: bez mitów nie przetrwalibyśmy jako naród

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 14:56
Gościem tego wydania audycji był Wacław Holewiński pisarz, prawnik i działacz opozycji demokratycznej. "Pogrom 1906" to powieść będąca drugą częścią trylogii poświęconej Rewolucji 1905 roku w Królestwie Polskim – okresowi strajków i walk obejmujących ośrodki przemysłowe oraz wsie, który trwał dwa lata. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pejzaż Gnojnej Góry", czyli inne spojrzenie na Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 15:13
– To jest taki portret Warszawy, który niesłusznie został wyparty – zaznaczył w audycji literaturoznawca Karol Samsel, autor posłowia do najnowszego wydania książki Stanisława Swena Czachorowskiego "Pejzaż Gnojnej Góry". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zimno odsłania nas i oczyszcza

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 15:13
Ryszard Czajkowski to urodzony w 1933 r. polarnik, publicysta i członek The Explorers Club, szerszej publiczności znany szczególnie z 150-odcinkowego cyklu telewizyjnego "Przez lądy i morza". Tę niezwykłą postać przypomina nam nasza rozmówczyni, Dagmara Bożek-Andryszczak, książką "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna". 
rozwiń zwiń