X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Czerwony najazd". Dramaty milionów Polaków

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 15:17
– Według relacji, do których dotarłem, ani ludność cywilna, ani najwyższe władze państwowe nie spodziewały się, że Sowieci uderzą na nas ze Wschodu. Nawet Naczelny Wódz, mimo że polski wywiad przekazywał mu alarmujące informacje na temat wojsk sowieckich, które się grupowały pod polską granicą, nie wyciągnął odpowiednich wniosków – mówił Dariusz Kaliński, autor książki "Czerwony najazd. Prawda o tym, jak Rosjanie wbili nam nóż w plecy we wrześniu 1939 roku".
Audio
  • Czemu władze państwowe ignorowały informacje o przygotowywanej sowieckiej napaści na Polskę? (Trójkowy chuligan literacki)
Fotokopia ulotki rozpowszechnianej wśród żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, dotycząca oświadczenia rządu radzieckiego w sprawie wkroczenia Armii Czerwonej na terytorium Polski
Fotokopia ulotki rozpowszechnianej wśród żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, dotycząca oświadczenia rządu radzieckiego w sprawie wkroczenia Armii Czerwonej na terytorium PolskiFoto: NAC/Archiwum Fotograficzne Tadeusza Szumańskiego

Okładka książki  Dariusza Kalińskiego "Czerwony najazd. Prawda o tym, jak Rosjanie wbili nam nóż w plecy we wrześniu 1939 roku", Społeczny Instytut Wydawniczy Znak Okładka książki Dariusza Kalińskiego "Czerwony najazd. Prawda o tym, jak Rosjanie wbili nam nóż w plecy we wrześniu 1939 roku", Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Jak przyznaje gość Mateusza Matyszkowicza, jest to tym bardziej zaskakujące, że przez lata przygotowywano się na powtórkę wojny polsko-bolszewickiej. – Jednostki kawalerii były budowane z myślą, żeby użyć ich na wschodzie, mobilne oddziały, które żywiły się kosztem tego, co znajdą na nieprzyjacielskim terytorium. One miały nam zapewnić sukces w kolejnej konfrontacji – zwraca uwagę Dariusz Kaliński.

Czy bez ataku sowieckiego z 17 września 1939 roku Polska miała szansę wygrać starcie z Niemcami? Czy Sowieci różnili się od Niemców jako okupanci?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Dariusz Kaliński (autor książki "Czerwony najazd. Prawda o tym, jak Rosjanie wbili nam nóż w plecy we wrześniu 1939 roku")
Data emisji: 21.09.2019
Godzina emisji: 14.43

gs/mk


Czytaj także

"Westerplatte", czyli przybliżanie czytelnikowi historii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 14:55
– O Westerplatte wie każdy Polak. Natomiast to, co się tam wydarzyło, jak to faktycznie wyglądało, to wiedza zarezerwowana głównie dla historyków – wyjaśnia Jacek Komuda, autor powieści historycznej "Westerplatte".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cała Polska czyta nowele (i kryminały)! Narodowe Czytanie 2019

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 13:50
Ósma edycja Narodowego Czytania to osiem nowel ośmiu polskich autorów, które Para Prezydencka wybrała spośród ponad stu propozycji tytułów. We wspólnym czytaniu w Ogrodzie Saskim w Warszawie uczestniczyli Mariusz Cieślik i Katarzyna Puzyńska, autorka sagi kryminalnej "Lipowo".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdańsk u schyłku wojny w kryminale noir Krzysztofa Bochusa

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 14:55
– W dzień Gdańsk jest kolorową makietą dla turystów, a w nocy pokazuje swoją odmienną, czasem bardzo gwałtowną naturę  – mówił Krzysztof Bochus, autor kryminału retro "Miasto duchów".
rozwiń zwiń