more_horiz

Zrozumieć tożsamość człowieka XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 08:25
– Urodzony w 1944 roku Wilfried Georg Sebald nie posługiwał się swoimi imionami. Odszedł od nich, bo uważał je za nazbyt nazistowskie. Przez całe życie zmagał się z tym, z jakiego kraju pochodzi i jaka wina ciąży na Niemcach – mówi Mateusz Matyszkowicz.
Transport kolejowy czołgów niemieckich, rok 1940.
Transport kolejowy czołgów niemieckich, rok 1940.Foto: Polona

"Austerlitz" W.G. Sebald "Austerlitz" W.G. Sebald

Podczas drugiej wojny światowej pięcioletni Jacques Austerlitz trafia do Wielkiej Brytanii, gdzie adoptuje go rodzina walijskiego pastora. Gdy dowiaduje się o swoim żydowskim pochodzeniu, zaczyna rozumieć, dlaczego zawsze czuł się wyobcowany. Powrót do korzeni Austerlitz rozpocznie jednak dopiero po wielu latach. Zafascynowany architekturą dworców raz po raz przypomina sobie sytuacje, które skłaniają go do wędrówki w przeszłość. Czy pustka po utraconym życiu okaże się możliwa do wypełnienia?

Posłuchaj
02:05 _PR3_AAC 2020_07_04-06-47-52.mp3 "Austerlitz" W.G. Sebalda, czyli życie w cieniu zbrodni narodu (Trójkowy chuligan literacki)

 

W powieści "Austerlitz" W.G. Sebald w sobie tylko właściwy, zadziwiający sposób podąża śladem człowieka wykorzenionego, tworzy wizerunek człowieka boleśnie poszukującego domu. Losy Austerlitza są dla autora pretekstem do rozważań nad okrucieństwem, znaczeniem przypadku i historią minionego wieku. Tak jak w poprzednich książkach,
i tutaj Sebald tworzy swoją opowieść na granicy gatunków literackich, mieszając fikcję z faktami.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 4.07.2020
Godzina emisji: 

mat. prasowe/ml


Zobacz także

Zobacz także