X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Andrzej Dobosz krótko, ale treściwie. "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 07:00
Andrzeja Dobosza znają wszyscy miłośnicy kultowego filmu "Rejs", gdzie zagrał pamiętnego Filozofa. Miłośnicy literatury zaś znają go m.in. ze zbioru "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów". 
Andrzej Dobosz
Andrzej DoboszFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Andrzej Dobosz (ur. w 1935 roku w Warszawie) to znakomity felietonista, uczeń Słonimskiego, Kołakowskiego i Kotta, kolega po piórze (i nie tylko) Herberta, Jana Józefa Lipskiego i Giedroycia – zna go grupa mniej liczna, ale za to na wagę złota, bo oddana.

Aby uzależnić się od pisarstwa Andrzeja Dobosza, celności spostrzeżeń, rzeczowości (wyrażonej np. informacjami o formacie, grubości i wadze książki), a także złośliwości, którą potrafi niuansować jak skalę szarości – potrzeba niewiele, praktycznie wystarczy przeczytać jego jeden felieton. 


"Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów" Andrzej Dobosz, Państwowy Instytut Wydawniczy "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów" Andrzej Dobosz, Państwowy Instytut Wydawniczy
Posłuchaj
02:51 2020_09_26-06-51-00_Trojkowy_chuligan_literacki.mp3 Historie i obserwacje w esejach Andrzeja Dobosza (Trójkowy chuligan literacki)

 

– "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów" to historie i obserwacje. Andrzej Dobosz od lat 50. bardzo uważnie obserwuje i zapisuje to, co dzieje się z nami, z naszym otoczeniem intelektualnym, jak zachowuje się ten, co pisze. Autor potrafi w zwartej, kilku stronicowej formie zawrzeć to, co inni w ogromnych męczarniach robili czasem przez wiele miesięcy na stronach stu kilkudziesięciu – ocenia Mateusz Matyszkowicz. – Napisanie kilku dobrych stron jest znacznie trudniejsze niż napisanie eseju na 200 stron. Wobec tego te felietony zasługują na nazwę esejów – dodaje.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 26.09.2020
Godzina emisji: 6.51

materiału prasowe/kr

Czytaj także

"Lata nauki Wilhelma Meistra", czyli obowiązkowa powieść formacyjna

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 08:03
– Zmarła w ostatnim czasie Maria Janion poświęciła całe swoje życie badaniu romantyzmu, romantyczności i tego, jakie piętno wywarły one na naszej kulturze i na naszym imaginarium – mówi Mateusz Matyszkowicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrozumieć, czym jest humor

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 07:00
– Dowcip wyróżnia ludzi. Człowiek jest istotą śmiejącą się. Gdybyśmy wyobrazili sobie maszynę obdarzoną sztuczną inteligencją, ciężko wyobrazić sobie, że będzie miała poczucie humoru – mówi Mateusz Matyszkowicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie po polskim Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 07:00
– "Ostatnie lata polskiego Wilna" to przewodnik po mieście, którego już nie ma. Nie jest to jednak przewodnik prawdziwy, bo to miasto nie przestało być do końca polskie – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń