more_horiz

Biografia Muncha na kartach komiksu

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 08:00
Steffen Kverneland stworzył komiksową biografię Muncha korzystając z zapisków autora oraz z epoki, dotyczących życia tego malarza. W tej opowieści wyniósł komiks norweski na nowy poziom.
Audio
  • Narysowana biografia wybitnego malarza (Czarnoksiążnik/Trójka)
Fragment okładki komiksu Munch
Fragment okładki komiksu "Munch"Foto: mat. promocyjne/wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy

Okładka komiksu "Munch" (mat. prom.  Timof i cisi wspólnicy) Okładka komiksu "Munch" (mat. prom. Timof i cisi wspólnicy)

Już na wstępie autor zaznacza, że jest zmęczony biografiami opisującymi obiekt od życia do śmierci, które zazwyczaj są oparte na ograniczonych współczesnych źródłach. Kverneland korzysta tylko z zapisek Muncha i jego współczesnych, ilustruje często bardzo zabawne epizody z życia bohemy artystycznej tamtych czasów, a w całość wplata odniesienia do swego własnego życia.

Dzięki samodzielniej interpretacji dzieł Muncha i narysowaniu ich własnych wersji, komiks ten kipi artystyczną duszą i pokazuje, że ta forma doskonale pasuje do kreowania biografii malarzy. Użycie specjalnych technik pozwala na uzyskanie interesujących i komicznych efektów.

– Steffen Kverneland postanowił zagłębić się w psychikę tego niezwykłego malarza i to, co tam znalazł często przeraża – zaznacza Mateusz Matyszkowicz. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 28.12.2018
Godzina emisji: 7.49

kw/mat. prom.

Czytaj także

Rafał Lemkin – Polak, który stworzył pojęcie ludobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 08:00
– Urodzony w Polsce na grodzieńszczyźnie Rafał Lemkin to jeden z najwybitniejszych prawników XX wieku – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fantastyczne opowiadania z literatury francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 08:00
– Niektórzy francuscy pisarze mnie zaskoczyli. Nie wiedziałem, że Balzac pisał opowiadania fantastyczne – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wielki, zły lis", czyli największy pechowiec

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 08:15
Tytułowy wielki, zły lis wcale nie jest wielki ani zły. W dodatku ma strasznego pecha. Każda jego wyprawa do kurnika kończy się jakimś wypadkiem i upokorzeniem, przez co jest pośmiewiskiem całej okolicy. Szczególnie kur…
rozwiń zwiń