more_horiz

Poczet mrocznych istot według Bartosza G. Sali

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 08:00
W audycji "Czarnoksiążnik" Mateusz Matyszkowicz przedstawił książkę która przestrzega, że należy być ostrożnym, jeśli chodzi o nasze pragnienia.
Audio
  • Mroczne stworzenia Frankensteina i Doktora Jekyll'a (Czarnoksiążnik/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Anton_Ivanov/Shutterstock.com

Okładka książki "W upiornym laboratorium. Homunkulus, golem, potwór Frankensteina, Mr Hyde i inni" Bartosza G. Sali Okładka książki "W upiornym laboratorium. Homunkulus, golem, potwór Frankensteina, Mr Hyde i inni" Bartosza G. Sali

W książce "W upiornym laboratorium. Homunkulus, golem, potwór Frankensteina, Mr Hyde i inni" Bartosz G. Sala przedstawił poczet istot, jakie wedle zapisków alchemików, źródeł historycznych, obiegowych opinii oraz klasyki literatury i kina miały zostać stworzone przez człowieka na drodze praktyk magicznych, alchemicznych doświadczeń czy eksperymentów naukowych.

– Historia ludzkości i ich pragnień pokazuje nam jednak, że należy być ostrożnym. Ciężko znaleźć przykład powołania do życia "nowego człowieka", który by się udał. Te twory zamiast być wdzięczne za akt stworzenia, zwykle obracały się przeciwko temu, dzięki komu powstały – powiedział Mateusz Matyszkowicz.

Zaprszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 4.01.2019
Godzina emisji: 7.46

kg/ml/mat. prasowe

Czytaj także

Rafał Lemkin – Polak, który stworzył pojęcie ludobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 08:00
– Urodzony w Polsce na grodzieńszczyźnie Rafał Lemkin to jeden z najwybitniejszych prawników XX wieku – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fantastyczne opowiadania z literatury francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 08:00
– Niektórzy francuscy pisarze mnie zaskoczyli. Nie wiedziałem, że Balzac pisał opowiadania fantastyczne – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wielki, zły lis", czyli największy pechowiec

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 08:15
Tytułowy wielki, zły lis wcale nie jest wielki ani zły. W dodatku ma strasznego pecha. Każda jego wyprawa do kurnika kończy się jakimś wypadkiem i upokorzeniem, przez co jest pośmiewiskiem całej okolicy. Szczególnie kur…
rozwiń zwiń