"Leonardo da Vinci", czyli portret geniusza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Leonardo da Vinci", czyli portret geniusza
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrej Privizer/Shutterstock.com

– Dziś uważamy Steve'a Jobsa za geniusza. Kim zatem był przy nim Leonardo da Vinci? Może nadgeniuszem? – zastanawia się Mateusz Matyszkowicz.

Posłuchaj

Jak poznać współczesnego geniusza? (Czarnoksiążnik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Leonardo Da Vinci" Walter Isaacson "Leonardo da Vinci" Walter Isaacson

Spod pędzla Leonarda wyszły dwa najsłynniejsze obrazy w historii malarstwa: Ostatnia Wieczerza i Mona Lisa. On sam uważał się jednak nie tylko za malarza, ale też za naukowca i inżyniera. Z pasją graniczącą niekiedy z obsesją prowadził nowatorskie badania nad anatomią człowieka, skamieniałościami, ptakami, maszynami latającymi, botaniką, geologią i sztuką projektowania broni. Niezwykła umiejętność łączenia nauk humanistycznych i przyrodniczych – której symbolem stał się Człowiek witruwiański – uczyniła Leonarda jednym z najbardziej kreatywnych geniuszy w dziejach ludzkości.

Łączenie różnorodnych pasji, tak jak z upodobaniem robił to Leonardo, wciąż pozostaje najlepszym sposobem na rozbudzenie w sobie twórczej inwencji. Życiorys Leonarda – nieślubnego dziecka, homoseksualisty, mańkuta i wegetarianina, mającego problemy z koncentracją i ocierającego się czasem o herezję – to także najlepszy dowód na to, że outsider nie musi stać na straconej pozycji. Jego historia uświadamia nam, jak ważne jest, by nieustannie podsycać głód wiedzy, być gotowym do podawania jej w wątpliwość i mieć odwagę myśleć inaczej.

Najnowsza książka Waltera Isaacsona, autora bestsellerów "Steve Jobs" i "Innowatorzy", to pobudzający wyobraźnię literacki portret Leonarda da Vinci.

Dlaczego dziś trudniej stwierdzić, czy ktoś jest geniuszem? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 12.07.2019
Godzina emisji: 7.48

mat. prasowe/ml/mk

Polecane