X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Stanisław Lem – mistrz polskiej fantastyki

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 21:15
To było wyjątkowe wydanie audycji "Przodownicy lektury", w której zaproszeni goście rozmawiali o Stanisławie Lemie i jego twórczości.
Audio
  • O twórczości Stanisława Lema (Przodownicy lektury/Trójka)
Stanisław Lem
Stanisław LemFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Pisarz w wywiadzie z 1990 roku mówił, że ludzie nie traktują poważnie tego, o czym wtedy pisał. Jednak część rzeczy, które przelał na papier, stała się rzeczywistością. Czy artysta uważał, że dzięki literaturze można zmienić świat? 

– Wydaje się, że science fiction to bajka, futurologia i filozofia przyszłości. Jednak są tam motywy natury ogólnej. W twórczości Stanisława Lema jest mnóstwo takich przykładów – zaznacza poetka Ewa Lipska.

– Byłbym ostrożny i nie brał wszystkiego co mówił Stanisław Lem w różnych wywiadach. Oczywiście chciał on zmieniać świat i miał jakąś misję. Uważał, że prawdziwa literatura powinna zmienić ludzi na lepsze. Mówił to oczywiście z ironią, ale to cecha jego twórczości – zauważa Wojciech Zemek.

– Lem w gruncie rzeczy był bardzo poważnym pisarzem. Ironia jest często taką przykrywką dla rozpaczy – mówi prof. Jerzy Jarzębski.

Książka "Solaris" Stanisława Lema wygrała w plebiscycie "Sto książek na Stulecie Niepodległości". Fragmentów powieści można słuchać na antenie radiowej Trójki od 3 grudnia do początku roku 2019 (ze świątecznymi przerwami) około godz. 11.50.

Arkadiusz Jakubik i Eliza Rycembel w studiu Trójki Arkadiusz Jakubik i Eliza Rycembel w studiu Trójki

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której pojawiły się fragmenty archiwalnych wywiadów ze Stanisławem Lemem. 

***

Tytuł audycji: Przodownicy Lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Goście:
Ewa Lipska (poetka, felietonistka), Wojciech Zemek (sekretarz Pisarza, redaktor zbioru "Diabeł i arcydzieło"), prof. Jerzy Jarzębski (znawca twórczości Stanisława Lema)
Data emisji: 16.12.2018
Godzina emisji: 20.06

kw

Czytaj także

"A więc wojna!", czyli polityka niczym zepsuta karuzela

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 11:17
– Tytułowa wojna to konflikt wszystkich ze wszystkimi – mówi Rafał A. Ziemkiewicz w rozmowie z Mariuszem Cieślikiem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryminalne czasy transformacji w Polsce według Wojtka Miłoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 11:17
– "Kastor" ma zaskakujące zwroty akcji. Nie miałbym nic przeciwko temu, żeby Wojtek Miłoszewski napisał kontynuację tej książki – mówi Mariusz Cieślik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Kosik: mam wiele pomysłów na nowe książki

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 11:17
Gościem Mariusza Cieślika był Rafał Kosik, autor serii "Felix, Net i Nika", który opowiedział m.in., dlaczego zaczął pisać książki.
rozwiń zwiń