X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nieznana twórczość Józefa Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 11:00
Bohaterem audycji "Przodownicy lektury" był Józef Czapski – artysta, malarz, pisarz, wielki patriota, żołnierz i działacz emigracyjny.
Audio
  • Kim był Józef Czapski? (Przodownicy lektury/Trójka)
Józef Czapski
Józef CzapskiFoto: Domena publiczna

Urodzony w 1896 roku, syn arystokratów, podążał właściwą, jak na swoje pochodzenie, ścieżką. Jego studia prawnicze w Petersburgu, zbiegły się w czasie z rewolucją Bolszewicką i jej konsekwencjami. Po drugiej wojnie światowej zamieszkał w Paryżu, gdzie tworzył środowisko paryskiej kultury. Nie zapominał o Polsce, pisząc i malując. W PRL jego nazwisko było objęte całkowitą cenzurą.

Okładka książki Józefa Czapskiego "Na nieludzkiej ziemi" Okładka książki Józefa Czapskiego "Na nieludzkiej ziemi"

Teraz szansę na odkrycie jego twórczości będą mieli także Polacy. Na przełomie roku najważniejsza amerykańska seria wydawnicza The New York Review of Books wydała przekłady dwóch książek Czapskiego, czyli "Na nieludzkiej ziemi", która opisuje sowiecki totalitaryzm oraz "Stracony czas", wykłady o Prouście, które nigdy nie zostały wydane w języku polskim. Wszystko za sprawą Erica Karpelesa, który napisał biografię Józefa Czapskiego i odkrył go dla Amerykanów.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 30.01.2019
Godzina emisji: 10.15

mat. prasowe/kg

Czytaj także

Rafał Kosik: mam wiele pomysłów na nowe książki

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 11:17
Gościem Mariusza Cieślika był Rafał Kosik, autor serii "Felix, Net i Nika", który opowiedział m.in., dlaczego zaczął pisać książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Lem – mistrz polskiej fantastyki

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 21:15
To było wyjątkowe wydanie audycji "Przodownicy lektury", w której zaproszeni goście rozmawiali o Stanisławie Lemie i jego twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antyk we współczesnym przekładzie Antoniego Libery

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 11:00
W Polsce od połowy XIX wieku Sofoklesa przekładano około sześć – siedem razy. W większości tłumaczenia wyszły spod ręki filologów klasycznych, a ich przekłady cechowała sztuczność, patos i archaizowanie.
rozwiń zwiń