X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Norman Davies: historyk zawsze jest częścią własnej historii

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 09:00
– Kosmos nie jest dla mnie ciekawy, bo nie ma tam ludzi, jest pusty. Planeta Ziemia mi wystarczy – przyznaje polsko-brytyjski historyk, Norman Davies, 
Audio
  • Norman Davies gościem Katarzyny Stoparczyk (Myślidziecka 3/5/7/Trójka)
Norman Davies i Katarzyna Stoparczyk
Norman Davies i Katarzyna StoparczykFoto: G.Leczkowski

"Norman Davies. Sam o sobie", wyd. Znak "Norman Davies. Sam o sobie", wyd. Znak

"Boże igrzysko", "Serce Europy", "Orzeł biały, czerwona gwiazda", "Europa", "Mikrokosmos", "Powstanie '44" – to tylko niektóre z tytułów naszego gościa. "Byłem karmiony mlekiem przez wieczne pióro. Małymi kroplami. Nie rozwijałem się. A kiedy miałem rok, wszystko się naprawiło. I jak tu nie wierzyć w Opatrzność?" – tak symbolicznie rozpoczyna się historia człowieka, który od niemal pięćdziesięciu lat pisze książki, w których oddziela fakty historyczne od fikcji.

– Mitologia, powstaje spontanicznie, rośnie szybciej niż prawda. Kiedy ludzie nie mają czasu studiować i analizować, mity rosną jak grzyby po deszczu, szybciej niż jesteśmy w stanie temu zaradzić – mówi Norman Davis w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk.

Czym, według Normana Davisa, jest prawda? Dlaczego, jego zdaniem, do dżungli najlepiej wybrać się z Polakiem? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Myślidziecka 3/5/7
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Norman Davies (historyk, profesor Uniwersytetu Londyńskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej, autor prac dotyczących historii Europy, Polski i Wysp Brytyjskich)
Data emisji: 12.10.2019
Godzina emisji: 8.09

kr/gs

Czytaj także

Ignacy Gogolewski o wadze szacunku i pamięci

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 09:00
– Tęsknię za tym, żeby dziś nie zrywać z przeszłością. To jest bardzo ważne, żeby w salach sejmowych, w szkołach były takie słowa Norwida, że "przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej"… Jeżeli się nie traktuje tego poważnie, jeżeli się nie przeanalizuje tego, to lecimy w przepaść – mówił Ignacy Gogolewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emilia Krakowska: interesuje mnie tylko sztuka

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 09:00
"Trzeba wciąż oddalać od siebie złe rzeczy, które i tak do nas przyjdą, bo to jest nieuchronne. Jeśli tego nie zrobimy, to nie poznamy smaku życia…"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Seweryn: przeszłość jest twórcza

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 09:00
Ten człowiek sam o sobie mówi tak: "Stworzył mnie rok 1968. Ze wszystkimi tego konsekwencjami. Moje życie zaczęło pędzić. Właśnie wtedy, na murku przy Teatrze Narodowym!". Gościem Katarzyny Stoparczyk w tym wydaniu audycji był aktor teatralny i filmowy, a także dyrektor naczelny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie – Andrzej Seweryn.
rozwiń zwiń