X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polityka bezpieczeństwa UE. "Ona jest jak yeti – mówią o niej, a nikt jej nie widział"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 19:16
– Polityka bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej jest jak yeti. Wszyscy o niej mówią, ale nikt nie widział – powiedział w "Pulsie Europy" Witold Waszczykowski, poseł PiS. Europoseł SLD Janusz Zemke podkreślił zaś, że UE stara się rozwiązywać konflikty nie siłą, a innymi sposobami, co – jego zdaniem – czasami przynosi efekty.
Audio
  • Witold Waszczykowski i Janusz Zemke o polityce bezpieczeństwa UE oraz NATO (Puls Europy/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne)
Zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstovk/BPTU

12 marca minęło 20 lat od przystąpienia Polski do NATO. W 1999 r., kilka miesięcy po tym, kiedy nasz kraj wraz z Węgrami i Czechami zasilił szeregi Sojuszu, Unia Europejska oficjalnie ogłosiła ustanowienie europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony. O tym, jak ta polityka ma się do zobowiązań państw członkowskich wobec NATO i do obowiązków Paktu wobec państw członkowskich, dyskutowali goście audycji.

– Moim zdaniem ta polityka jest jak yeti. To taka kreatura, o której wszyscy mówią, ale nikt nie widział. Jej tak naprawdę jeszcze długo nie będzie. Po pierwsze dlatego, że głównym instrumentem obrony Europy jest NATO, do którego należy ponad 20 państw UE, a po drugie z tego względu, że jeśli chcielibyśmy stworzyć wspólną politykę bezpieczeństwa i obrony, to wpierw musimy mieć wspólną definicję zagrożeń, a następnie wspólną politykę zagraniczną. Tymczasem kiedy niedawno byłem w Brukseli i dyskutowałem z Federicą Mogherini, która jako szefowa dyplomacji UE przyznała, że za jej życia do tego nie dojdzie. A jest dużo młodszą kobietą ode mnie – powiedział Witold Waszczykowski.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Janusz Zemke zaznaczył zaś, że nie da się wprost porównać potencjału i możliwości działania NATO do potencjału i działania Unii. Przypomniał, że UE rozwiązuje konflikty czy przeciwdziała nim nie siłą, a innymi sposobami, które są – jego zdaniem – dość efektywne. – To kwestia pomocy finansowej, humanitarnej czy kwestia działania dyplomacji. To także kwestia różnych analiz o wywiadowczym charakterze – podkreślił.

Europoseł podał też przykład skutecznego działania UE w tym zakresie. – Przeżyliśmy okres dużej fali niekontrolowanej migracji z Afryki Północnej, ale moim zdaniem Unia angażuje się dosyć efektywnie, żeby temu przeciwdziałać. Jednym ze sposobów jest finansowanie obozów dla uchodźców w Turcji, Libanie czy w Jordanii – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Witold Waszczykowski (poseł PiS), Janusz Zemke (europoseł SLD)
Data emisji: 12.03.2019 
Godzina emisji: 17.44

bb/kw