X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zalewska: o wyższości konstytucji nad przepisami prawa europejskiego TK orzekał już od 2005 r.

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 18:52
– Większość Polaków nie sądziła, że Trybunał Konstytucyjny może wydać inny wyrok – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Anna Zalewska (PiS). Gościem audycji był także Paweł Kowal (PO). – Takie orzeczenie jest niezgodne z interesem obywateli – stwierdził.
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: Aleksiej Witwicki / Forum

W czwartek Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku Mateusza Morawieckiego i orzekł, że zaskarżone przez premiera przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z Konstytucją.

Czytaj także:
EN_Trybunał Konstytucyjny 1200.jpg
Jest orzeczenie TK w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Posłuchaj
15:21 _PR3_AAC 2021_10_07-17-41-22.mp3 Anna Zalewska i Paweł Kowal m.in. o orzeczeniu TK. ("Puls Europy")

Zdaniem Anny Zalewskiej "większość Polaków nie sądziła, że TK może wydać inny wyrok". – Od 2005 roku TK już orzekał pod przewodnictwem prof. Safjana czy też prof. Rzeplińskiego o wyższości konstytucji nad przepisami prawa europejskiego szczególnie wtedy, kiedy zachodzi pomiędzy nimi kolizja – zwróciła uwagę. Polityk przypomniała także prawa i obowiązki TSUE. 

Z kolei według Pawła Kowala "władzy chodzi o to, aby wprowadzać w polskim społeczeństwie wątpliwości co do naszej przynależności do UE". – Takie orzeczenie jest niezgodne z interesem obywateli. Obywatele mają prawo do tego, aby nie być gorszymi niż obywatele w innych państwach UE – podkreślił. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: Puls Europy
Prowadząca: Beata Michniewicz
Goście: Anna Zalewska (PiS), Paweł Kowal (PO)
Data emisji: 07.10.2021
Godz. emisji: 17.41


IAR/jbt/gs

Czytaj także

TK w 2005 roku orzekł wyższość prawa polskiego nad unijnym. Przewodniczącym składu był dzisiejszy sędzia TSUE

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:27
Trybunał Konstytucyjny rozpatruje wniosek premiera Mateusza Morawieckiego z marca tego roku dotyczący zgodności z polską konstytucją wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Radosław Fogiel udostępnił uzasadnienia orzeczenia TK z 2005 mówiącego o wyższości prawa polskiego nad unijnym. Przewodniczącym składu był wówczas dzisiejszy sędzia TSUE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest to wstęp do polexitu". Poseł Lewicy o sprawie toczącej się w TK

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 15:29
- Jeżeli nagle będziemy kwestionować legalność naszego wstąpienia do UE i legalność podpisanych umów to nie będzie dobrze wyglądało. Jest to wstęp do polexitu - mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica).              
rozwiń zwiń