Rudolf Modrzejewski, czyli inżynier-innowator

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rudolf Modrzejewski, czyli inżynier-innowator
Tablica Rudolfa Modrzejewskiego w Poznaniu, ul. Szamotulska 33Foto: By MOs810 [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Wszyscy znają chyba wybitną aktorkę Helenę Modrzejewską. Nie każdy kojarzy jednak jej syna, Rudolfa Modrzejewskiego, który, co może zaskakiwać, był i wciąż jest, popularną postacią w USA.

Posłuchaj

Nieznany inżynier Rudolf Modrzejewski (Stulecie wynalazców/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Był budowniczym mostów i linii kolejowych na przełomie XIX i XX wieku, które służą do dziś - opowiada Marek Borucki, historyk, autor książki "Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat". 

Rudolf Modrzejewski urodził się w Bochni w 1861 roku. Miał dość dramatyczne dzieciństwo, bo w wieku 6 lat został porwany przez swojego ojca, aktora Gustawa Zinmajera, który ukrywał chłopca przez 3 kolejne lata. Gdy skończył 15 lat, wraz z matką wyemigrował do USA. Miał zostać pianistą, ale jego talent inżynierski wziął w końcu górę. Pracując w biurach inżynieryjnych opracowywał projekty mostów, które po dziś dzień stoją na terenie Stanów Zjednoczonych.

Polska Niepodległa – serwis specjalny >>>

Kto nauczył Rudolfa Modrzejewskiego jak pozostać Polakiem, mimo życia z dala od ojczyzny? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Stulecie wynalazców 
Autor: Wojciech Dorosz
Gość: Marek Borucki (historyk, autor książki "Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat") 
Data emisji: 24.08.2018
Godzina emisji: 10.14

ml


Polecane