X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Xawery Żuławski wierny mowie ptaków i dialogom ojca

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 10:47
Po gorących dyskusjach ogłoszono listę filmów finalnie dopuszczonych do konkursu głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 
Audio
  • "Mowa ptaków" – rozmowa z Xawerym Żuławskim (Fajny Film/Trójka)
Sebastian Fabijański jako Marian, fotos z filmu Mowa ptaków Xawerego Żuławskiegio
Sebastian Fabijański jako Marian, fotos z filmu "Mowa ptaków" Xawerego ŻuławskiegioFoto: Velvet Spoon

Znajdują się na niej "Interior" Marka Lechkiego, "Supernova" Bartosza Kruhlika, "Żużel" Doroty Kędzierzawskiej oraz "Mowa Ptaków" Xawerego Żuławskiego. Z tym ostatnim reżyserem rozmawiał Ryszard Jaźwiński.

"Mowa Ptaków" to film zrealizowany na podstawie ostatniego scenariusza zmarłego przed trzema laty Andrzeja Żuławskiego. Jak wiernie syn trzymał się tekstu ojca?  – Nie byłem wierny tekstowi w inscenizacji, aczkolwiek byłem stuprocentowo wierny w dialogu. W pewnym momencie zrozumiałem, że w tym filmie nie jest najważniejsze gdzie, ale ważne jest jak i co mówią. Rzeczywiście ten film opiera się głównie na mowie ptaków, czyli na tym szalonym dialogu pełnym skojarzeń literackich, odnośników do naszej historii, do dzisiejszej sytuacji społecznej. To jest absolutnym clue tego filmu – odpowiada reżyser.

W jaki jeszcze sposób Xawery Żuławski nawiązuje w nowym filmie do twórczości ojca? Kiedy możemy spodziewać się przedpremierowego pokazu "Mowy Ptaków"?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Xawery Żuławski (reżyser, twórca filmu "Mowa ptaków")
Data emisji: 22.07.2019
Godzina emisji: 10.42

kr/kw

Czytaj także

Xawery Żuławski: w starych filmach najważniejsza jest historia

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 14:00
- Tym, co mi daje wiele frajdy, jest cofanie się w kinie w przeszłość i oglądanie starych filmów. Wśród ich twórców szczególnie warto zwrócić uwagę na postać Billy'ego Wildera – powiedział polski reżyser i scenarzysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obsesyjne światy Andrzeja Żuławskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 16:36
Bohaterem audycji będzie, w przeddzień 78. rocznicy urodzin, jeden z najwybitniejszych i bezkompromisowych reżyserów kina autorskiego w Polsce i na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Seweryn: Żuławski mówił unikalnym filmowym językiem

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 19:00
- Wymagał aktorstwa niekoniecznie realistycznego, wymagał ekspresji, pewnego stanu zaangażowania, co często dawało piękne rezultaty - Andrzeja Żuławskiego wspominał w Dwójce Andrzej Seweryn.
rozwiń zwiń