more_horiz

"Wszystko w porządku". Niezwykła premiera wyjątkowej płyty

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 06:06
Pani Helena Nowak mieszka w Browarach, dużym mieście przemysłowym niedaleko Kijowa. Wykłada polonistykę w Kijowie, jest też dyrektorem polskiego stowarzyszenia i polskiego zespołu muzycznego "Wszystko w porządku". W tym roku nagrali płytę, której premiera miała się odbyć pod koniec lutego. Rosyjska inwazja przekreśliła te plany, a pani Helena musiała uciekać, bo jako polska działaczka znalazła się na listach proskrypcyjnych rosyjskiej armii. W Trójce zrobiliśmy więc premierę tej płyty.
Marsz pokoju z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa przeszedł ulicami Gdańska, 8 maja 2022 roku
Marsz pokoju z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa przeszedł ulicami Gdańska, 8 maja 2022 roku Foto: PAP/Adam Warżawa

– Od 21 lat jestem prezesem organizacji polonijnej Polskie Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie "Rodzina". Jest w nim dużo młodzieży i dzieci, a to bardzo ważne, gdyż w ukraińskich organizacjach polonijnych w większości są starsi ludzie. Młodzi ludzie wyjeżdżają do Polski, do zachodniej Europy. Można powiedzieć, że jesteśmy trampoliną: uczą się u nas języka polskiego, dostają Kartę Polaka, wyjeżdżają na studia do Polski, albo jeszcze dalej – opowiada pani Helena. – A my mamy szczęście, bo u nas jest dużo młodzieży i "Rodzina" jest prawdziwą rodziną. Bo przychodzi ktoś jeden z rodziny, a potem okazuje się, że mama, tata, babcia, dziadek i dzieciaki są u nas – śmieje się.

– Członkiem Stowarzyszenia może zostać każdy, niezależnie od narodowości, kto interesuje się kulturą, historią i językiem polskim. Dlatego mamy też przedstawicieli innych narodowości. Browary dostały kilka odznaczeń i dyplomów z Unii Europejskiej i we wszystkich informacjach zawsze chodzi o nasze stowarzyszenie. Przyjmujemy delegacje z różnych państw, które przyjeżdżają do miasta, jesteśmy taką wizytówką Browarów. Dużo robimy dla miasta, bo jesteśmy organizacją aktywną – tłumaczy Trójkowy gość.

Przeczytaj także


– Sześć lat temu powstał zespół muzyczny "Wszystko w porządku". Bardzo kocham ten zespół, bo to było moje marzenie. Od początku Stowarzyszenia chcieliśmy nie tylko uczyć się, czytać, recytować, ale także śpiewać i tańczyć – zdradza pani Helena. – Planowaliśmy 26 lutego zrobić prezentację pierwszego albumu DVD. Planowaliśmy duże święto dla całego miasta przy wsparciu konsulatu RP w Kijowie: wydrukowaliśmy i rozwiesiliśmy afisze, wysłaliśmy zaproszenia, ludzie potwierdzali przybycie... Niestety, nie udało się. I to jest pierwsze, co zrobimy po wojnie – zapowiada.

W moim ogródecku/YouTube Wszystko w porządku


Posłuchaj
104:55 2022_05_08 06_06_50_PR3_Muzyczne_rozmowy.mp3 Helena Mazur z Browar pod Kijowem o polskim stowarzyszeniu, wojnie (Muzyczne rozmowy/Trójka)

***

Tytuł audycji: Muzyczne rozmowy
Prowadzi: Agnieszka Trzeciakiewicz
Data emisji: 8.05.2022
Godziny emisji: 6.06, 7.07

pr

Zobacz także

Zobacz także