Powieść graficzna "Za żelazną kurtyną"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powieść graficzna "Za żelazną kurtyną"
Powieść graficzna "Za żelazną kurtyną" ukazuje się jednocześnie w Wielkiej Brytanii i w Polsce (na zdjęciu: fragment okładki książki)Foto: materiały promocyjne

- Uświadomiliśmy sobie, że jest nowe pokolenie, które nie przeżyło PRL i dla którego te czasy są fikcją - mówi o pomyśle na swoją książkę pt. "Za żelazną kurtyną" Andrzej Klimowski.

Posłuchaj

Danuta Schejbal i Krzysztof Klimowski opowiadają o swojej książce pt. "Za żelazną kurtyną" (Trójkowy wehikuł czasu)
+
Dodaj do playlisty
+

To historia, która wydaje się wymyślona, a jednak wydarzyła się naprawdę: oto, niezależnie od siebie, na początku lat 70. pewna wychowana w Londynie córka polskich emigrantów wojennych oraz pewien wychowany w Londynie syn polskiego cichociemnego, zachwyceni, ona - polskim teatrem, a on - polskim plakatem, postanawiają kontynuować swoje studia w ojczyźnie rodziców. Tuż przed wyjazdem za żelazną kurtynę poznają się i niebawem wezmą ślub.

Od 1973 roku mieszkają w PRL; spotykają na swojej drodze Józefa Szajnę, Konrada Swinarskiego, Henryka Tomaszewskiego i wielu innych znakomitych artystów tamtych lat. Ona staje się cenioną projektantką kostiumów do wielu głośnych przedstawień, on tworzy znane plakaty. Przyzwyczajeni do realiów brytyjskich wciąż się dziwią, Polskę uznają za kraj nieco surrealistyczny, ale generalnie tak im się tu podoba, że chcą zostać...

Nie jest to jednak łatwe i w końcu, niedługo przed stanem wojennym, wracają do Anglii. Po latach zaś postanawiają przywołać swoją dziwną przygodę i tworzą komiks (a właściwie: powieść graficzną) pt. "Za żelazną kurtyną", który ukazuje się jednocześnie w Wielkiej Brytanii i w Polsce.

 

''

Gośćmi naszej audycji byli państwo Danusia Schejbal i Andrzej Klimowski. Z plastyczną pamięcią, czułością dla naszego kraju i zarazem z brytyjskim dystansem - idealni świadkowie epoki, którą penetrujemy Wehikułem!

(A na załączonej fotografii - fragment powieści graficznej naszych Gości: wymowna metamorfoza Włodzimierza Iljicza Lenina we Franza Kafkę...)

Nadaliśmy dzisiaj następujące utwory (z gwiazdką - prezentowane już kiedyś w Wehikule):
 
1.    *Dwa Plus Jeden: Chodź pomaluj mój świat (1972) 3'02"
2.    Marek Grechuta: Igła (1974) 2'08"
3.    Elżbieta Wojnowska: Zaproście mnie do stołu (1974) 6'13"
4.    Maanam: Oddech szczura (1980) 3'21"
5.    Zbigniew Namysłowski: Kujawiak Goes Funky (1975) fragm. 4'31" (całość 7'05")
Poz. 1 i 3 pochodzą z wydanej właśnie przez Polskie Radio płyty CD z cyklu "Polska nostalgia".


 Zapraszamy za tydzień! - AO & JS

***

Tytuł audycji: Trójkowy wehikuł czasu
Prowadzi: Jerzy Sosnowski

Goście: państwo Danuta Schejbal i Andrzej Klimowski (autorzy książki "Za żelazną kurtyną")

Data emisji: 30.05.2015

Godzina: 15.05

fbi/iwo

 

Polecane