X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Lem uważał, że doceniano go nie za to, co należy. "Doprowadzało go to do furii"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2013 13:24
– Wielu ludzi uważa, że z tego tytułu, że ja piszę powieści fantastyczne, to powinienem ze szczególną łatwością iść na lep wszelkich, nawet najbardziej dziwacznych, pomysłów. Wprost przeciwnie – mówił Stanisław Lem w 1975 roku.
Audio
  • Abakanowicz, Lem, Grotowski: sukces mimo żelaznej kurtyny (Trójkowy Wehikuł Czasu)
Stanisław Lem w 1971 roku
Stanisław Lem w 1971 rokuFoto: Fot.: PAP/CAF

Prof. Stanisław Bereś, krytyk i historyk literatury, autor książki "Rozmowy ze Stanisławem Lemem”, mówi, że słynny pisarz uważał, że postrzegany jest w Polsce i na świecie nie tak, jak należy. - Nawet w książce, w rozdziale "Księga skarg i wniosków”, skarży się przez dobre 50 stron na to, że doceniają go nie za wielką umysłowość czy zdolności futurologiczne, tylko za zdolność wymyślania różnych efektownych fabuł. Doprowadzało go to do furii – wspomina krytyk.
Rozmówca Jerzego Sosnowskiego mówi, że początkowo nie myślał, żeby stworzyć rozdział, w którym Stanisław Lem będzie mógł wyrazić swój żal. - Nie planowałem, że o tym będziemy rozmawiać. Tylko to z niego się ciągle, przy różnych okazjach, "wylewało”, aż uznałem, że tego jest tak dużo, że trzeba zrobić taki rozdział na temat, co on sądzi o swoim odbiorze. A sądził jak najgorzej – opowiada profesor.
W audycji "Trójkowy Wehikuł Czasu" wysłuchaliśmy fragmentu audycji Walentyny Toczyskiej z 21 lutego 1975 roku z cyklu "Pisarz miesiąca”, w której wypowiadał się autor "Solaris”. Stanisław Lem zdradził, że jego zdaniem cała sztuka tworzenia polega na tym, żeby "odsiewać, odfiltrowywać wszystko to, co się przyjmuje ze świata, co przychodzi człowiekowi do głowy”.
Pisarz wspominał też, jak on i Jan Józef Szczepański zostali poddani przez znajomą psychiatrkę pewnemu eksperymentowi. Podano im… środki halucynogenne. Jaki był efekt tego niecodziennego eksperymentu? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

W ramach akcji "Orzeł może” przypomnialiśmy w "Wehikule" sylwetki Polaków, którzy w latach 60. i 70. stali się artystami znanymi daleko poza granicami naszego kraju. Wbrew pozorom wybór był trudny, bo wcale nie było ich mało. Ostatecznie o Jerzym Grotowskim opowiadała nam dr Agata Adamiecka, o Magdalenie AbakanowiczStach Szabłowski, a o Stanisławie Lemie prof. Stanisław Bereś.

W audycji wysłuchaliśmy następujących nagrań – wszystkie po raz pierwszy w "Wehikule":
1.       SBB: Sonntagmorgen (NRD, 1974) 3’12”
2.       Maryla Rodowicz: Z lotu ptaka 3’18” (Czechosłowacja, 1972)
3.       Skaldowie: Sterne werden Erden sein [Aż do gwiazd] (NRD, 1973) 4’10”
4.       Czesław Niemen: Pokój (Polska, 1979) 4’38”
5.       SBB: Odejście (NRD, 1977) 5’51” (fragm.)

Zapraszamy na "Trójkowy Wehikuł Czasu" w każdą sobotę o godz. 15.00.

Agnieszka Obszańska i Jerzy Sosnowski

 

Czytaj także

Dzięki Polakom tkanina zyskała nową głębię

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 12:34
- To polscy artyści zmienili język tkaniny, zerwali z tradycją monumentalnych gobelinów, a dzięki nim stała się obiektem trójwymiarowym - podkreśla Michał Jachuła, kurator wystawy "Splendor tkaniny".
rozwiń zwiń