more_horiz

XI Kongres Polska Wielki Projekt: nieoczywiste połączenie bezpieczeństwa i kultury

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 17:25
Zakończył się Kongres Polska Wielki Projekt. W piątek odbyły się debaty o bezpieczeństwie energetycznym, logistycznym, finansowym i zdrowotnym Polaków. W sobotę omawiano bezpieczeństwo kulturowe, miała też miejsce debata poświęcona Zamkowi Królewskiemu w Warszawie i jego odbudowie. Program 3 Polskiego Radia był patronem medialnym wydarzenia. 
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w WarszawieFoto: Shutterstock/Ruslan Lytvyn

Twitter Kultura w sieci 1200.jpg
Bezpieczeństwo i kultura. Zakończył się XI Kongres Polska Wielki Projekt

– Idea kongresu zawarta jest w samej jego nazwie: Polska Wielki Projekt. Ale żeby to był naprawdę wielki projekt, musimy wybiegać myślą w przyszłość. Postanowiliśmy z jednej strony zająć się na wielu płaszczyznach bezpieczeństwem, które jest niezwykle istotne, a z drugiej strony – kulturą – mówił Michał Łuczewski, organizator tego wydarzenia. – Zderzamy bezpieczeństwo i kulturę w takim nieoczywistym połączeniu - tłumaczył.

Posłuchaj
03:17 TROJKA Zapraszamy na weekend 2021_05_29 08-34-03.mp3 Michał Łuczewski podsumowuje pierwszy dzień XI Kongresu Polska Wielki Projekt (Zapraszamy na weekend/Trójka)

– Chcemy, aby to był wielki projekt, czyli nie ograniczamy się do jednego wymiaru zjawisk. Czyli nie tylko bezpieczeństwo zdrowotne, ale zajmowaliśmy się wczoraj także bezpieczeństwem energetycznym, logistycznym, finansowym, Giełdą Papierów Wartościowych. A dzisiaj zajmujemy się bezpieczeństwem kulturowym – wyliczał Michał Łuczewski. – Jest to bardzo szeroki przegląd obszarów, w których musimy zadbać o Polskę, aby mogła się rozwijać – wskazywał.

– Temat bezpieczeństwa wydawał nam się naturalny. I nieprzypadkowo zaczęliśmy od bezpieczeństwa zdrowotnego. W kontekście pandemii koronawirusa to bezpieczeństwo, które mogło być gdzieś w tle, wyszło na pierwszy plan – wyjaśniał. – Podobnie jak bezpieczeństwo energetyczne, szczególnie istotne w kontekście wyroku TSUE w sprawie kopalni Turów – dodał.

– Szukałem w wypowiedziach specjalistów od zdrowia, energetyki, finansów wymiaru kulturowego. To, co mnie uderzyło – i to jest taki moment spinający całość – że kultura jest czymś niezbędnym w myśleniu o bezpieczeństwie, np. zdrowotnym – przyznał Trójkowy gość.

Posłuchaj
04:50 TROJKA Zapraszamy na weekend 2021_05_29 08-40-15.mp3 Michał Łuczewski o drugim dniu XI Kongresu Polska Wielki Projekt (Zapraszamy na weekend/Trójka)

– Jeden z naszych panelistów powiedział, że gdybyśmy tylko zmienili styl życia, szansa na to, że zachorujemy czy umrzemy na chorobę nowotworową, zmniejszy się o połowę – wskazał organizator kongresu. – Podobnie w energetyce: zmiana na odnawialne źródła energii też jest związana z kulturą. Trudno wyobrazić sobie przemianę światowej gospodarki bez poprzedzającej ją zmiany kulturowej – tłumaczył.

– Dzisiejsza debata dotycząca bezpieczeństwa kulturowego to niejako podsumowanie i dopełnienie wczorajszego dnia – mówił Michał Łuczewski. – Będziemy też mówić o Zamku Królewskim w 50. rocznicę rozpoczęcia jego odbudowy. To wyraz wdzięczności i podziękowanie dla instytucji, która zawsze gościła nasz kongres – zapowiadał.


Ludwika Ogorzelec PAP arch 1200.jpg
Kongres Polska Wielki Projekt. Ludwika Ogorzelec z nagrodą im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Ostatnim, niezwykle ważnym, akcentem Kongresu Polska Wielki Projekt było wręczenie nagrody im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Otrzymała ją rzeźbiarka Ludwika Ogorzelec. – Zawsze chcemy pokazywać twórców, którzy nie tylko są zamknięci w wieży z kości słoniowej i zajmują się sztuką dla sztuki. Doceniamy wysiłek tych, którzy tworząc sprawiają, że sztuka staje się częścią kultury narodowej – wskazał Trójkowy gość. – To ludzie prawi, którzy nie boją się społecznego zaangażowania i wspólnototwórczej roli sztuki  dodawał gość Trójki.

Program 3 Polskiego Radia został patronem medialnym wydarzenia.

***

Program drugiego dnia I części XI Kongresu Polska Wielki Projekt

Sobota, 29 maja

9:30 – Rejestracja

10:30-12:00 – Bezpieczeństwo kulturowe
Mateusz Piotrowski
Edwin Bendyk
Prof. Andrzej Zybertowicz
Barbara Schabowska
Moderator: dr hab. Michał Łuczewski

12:00-13:30 – Dyskusja o koncepcji prof. Jana Bogusławskiego odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

Prof. Wojciech Fałkowski
Prof. Magdalena Gawin
Prof. Jakub Lewicki
Bożena Radzio
Moderator: prof. Jerzy Bogusławski

13:30-14:30 – Przerwa na kawę

14:30-16:00 – Zamek Królewski w Warszawie jako centrum kultury narodowej. Przeszłość i wizja przyszłości
Prof. Juliusz A. Chrościcki
Prof. Wojciech Fałkowski
Prof. Jerzy Miziołek
Moderator: prof. Joanna M. Sosnowska

16:00 – Wręczenie nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz otwarcie wystawy


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Michał Łuczewski (organizator XI Kongresu Polska Wielki Projekt)
Data emisji: 29.05.2021
Godziny emisji: 08.34, 08.40

pr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem