more_horiz

Wpływ gier wideo na nasze życie: Mają nieskończenie wiele zastosowań!

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 07:00
Naukowcy udowodnili, że gry komputerowe podnoszą nasze samozadowolenie i poziom szczęścia. Osoby, które  spędzały czas przed konsolą, częściej wskazywały, że są zadowolone ze swojego dnia. Warunek jest jeden: musimy wybierać produkcje VR. Jak rozwija się ta branża i jakie daje możliwości w codziennym życiu? 
Jakie możliwości daje nam wirtualna rzeczywistość?
Jakie możliwości daje nam wirtualna rzeczywistość? Foto: Shutterstock

– Statystyki wykazują, że aż trzy czwarte Polaków spędza czas wolny na graniu. Nie ma tu znaczenia ani płeć, ani wiek – zaznacza autorka materiału, Monika Suszek. – Gry dostarczają nam pozytywnych emocji. Dają zastrzyk dopaminy i szereg bodźców, nie tylko tych związanych z wygrywaniem czy przegrywaniem. Pozwalają także wchodzić w interakcje społeczne i z nich czerpać. – wyjaśniał Bartek Sołtysik, socjolog.

Symulacja wydarzeń

Wirtualna rzeczywistość to już jednak nie tylko rozrywka. Technologia coraz częściej wykorzystywana jest także w szkoleniach. – Dzięki wirtualnej rzeczywistości możemy ćwiczyć różne scenariusze wydarzeń. W ten sposób zastępujemy m.in. symulatory lotnicze czy transportowe. Co więcej, kwestia ta dotyczy również szkoleń ratowników, służb medycznych oraz osób odpowiedzialnych za zarządzenie sytuacjami kryzysowymi. Możliwości tej technologii są niemalże nieskończone – wyjaśniał dr inż. Igor Protasowicki, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa.

Rekrutacja zawodowa

– Branża rekrutacyjna zwraca uwagę, że podczas gry zdobywamy tak zwane umiejętności miękkie, które mogą okazać się przydatne w pracy zawodowej. – Granie stwarza możliwość elastycznego reagowania i stawiania czoła licznym wyzwaniom. Na podstawie gier, jakie wybiera kandydat oraz czasu, jaki spędza przed ekranem, jesteśmy w stanie przygotować wykaz umiejętności, jakie w rozwinął w sobie w tym czasie. W zależności od wyboru gry mogą to być np.: kreatywne myślenie, współpraca czy umiejętność szybkiego reagowania – wyliczał Piotr Zygmunt, ekspert rynku pracy. 

Edukacja

– Zastosowaniem, na które warto stawiać, jest edukacja w świecie VR. Po co opowiadać dzieciom o jakieś postaci, skoro można przenieść je w świat i realia jej współczesne. Dzięki temu pięknym obrazem możemy wyryć w ich głowie nie tylko samo wydarzenie historyczne, ale też uwarunkowania mu towarzyszące – podsumował profesor Tomasz Gackowski z Centrum Analiz Medialnych Uniwersytetu Warszawskiego. 

Posłuchaj
03:19 PR3 2022_02_19-06-48-31.mp3 Nieskończone możliwości wirtualnej rzeczywistości (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

***

Tytuł audycji: "Zapraszamy na weekend"
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 19.02.2022
Godziny emisji: 6.48

zch

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem