Lipiec 1952

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lipiec 1952
Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa w Warszawie Foto: fot. Wikipedia/Bohdan Garliński: Architektura Polska 1950-1951, PWT, Warsaw, Poland, 1953., fot. W. Slawny

Lipiec był zawsze wyjątkowym miesiącem w PRL. W tym czasie dobiegały końca najważniejsze inwestycje i podejmowano kolejne zobowiązania. Wszystko po to, by uczcić rocznicę ogłoszenia Manifestu Lipcowego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.

Posłuchaj

Lipiec 1952
+
Dodaj do playlisty
+

W 1952 roku została zakończona budowa Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej w Warszawie. O zwiększającej się urodzie stolicy mówiła wówczas z zachwytem między innymi Wanda Wasilewska, pisarka i działaczka komunistyczna. Budowa MDM była w istocie jedną z najważniejszych inwestycji w powojennej Warszawie. O nowym osiedlu powstawały nawet piosenki.

22 lipca celebrowano nie tylko finalizację budowlanego projektu, ale również obchodzono 8. Urodziny Manifestu PKWN. Uroczyste wiece i pochody to nie jedyne ważne wydarzenia 22 lipca 1952 roku. Tego dnia została uchwalona prze Sejm nowa konstytucja Polski Ludowej. Wprowadzała ona, obowiązującą w ZSRR, zasadę jednolitości władzy państwowej. W konsekwencji likwidowała między innymi niezawisłe sądownictwo. Nowa ustawa zasadnicza weszła w życie już następnego dnia.

Natomiast kilka dni wcześniej zakończyło się trwające dwa lata postępowanie karne nazwane "spiskiem komandorów". Na ławie oskarżonych zasiadło siedmiu oficerów Marynarki Wojennej Wojska Polskiego. W czasie II wojny światowej brali oni udział w kampanii wrześniowej broniąc Helu. Władze Polski Ludowej bezpodstawnie oskarżyły ich o szpiegostwo i działalność dywersyjną. Najwyższy Sąd Wojskowy wydał wyroki skazujące na śmierć lub dożywotnie więzienie.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Trójkowej powtórki z historii" można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 9.15. Zapraszamy.

(dmc)

 

Polecane