Co się stało ze Szwajcarią Bliskiego Wschodu? "Liban to był przecież hub bankowy"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co się stało ze Szwajcarią Bliskiego Wschodu? "Liban to był przecież hub bankowy"
Protesty w LibanieFoto: PAP/EPA/NABIL MOUNZER

– Liban był nazywany Szwajcarią Bliskiego Wschodu. Tu lokowali swoje oszczędności nie tylko Syryjczycy, ale też szejkowie znad Zatoki Perskiej. To był hub bankowy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia dr Łukasz Fyderek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Posłuchaj

Dr Łukasz Fyderek o sytuacji w Syrii i Libanie (3 strony świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Syria znalazła się na skraju zapaści gospodarczej. 90 proc. ludności żyje tam na granicy ubóstwa. Pośrednio ma na to wpływ sytuacja w Libanie, ponieważ Syryjczycy lokują swoje pieniądze w tamtejszych bankach, a te mają od pewnego czasu ogromne problemy. Ostatnie notowania libańskiej waluty  funta  pokazują ostre załamanie wartości w stosunku do dolara amerykańskiego. Spadek wyniósł bowiem ponad 70 proc.

Czytaj więcej
PCPM Syria domy 1200.jpg
Walka z koronawirusem w Syrii i Libanie. Pomoc niesie polska organizacja

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Protesty w Libanie. "Sytuacja trudna do wytrzymania"

Dr Łukasz Fyderek zauważył, że bankowość libańska cieszy się dobrą opinią już od ponad 100 lat i łączy się to z pewnymi uwarunkowaniami historycznymi.  Bankowość na Bliskim Wschodzie, jeszcze w Imperium Osmańskim, nie była rozwijania przez ludność muzułmańską ze względów religijnych, ale zajmowali się tym chrześcijanie, a Liban do niedawna był jeszcze krajem o większości chrześcijańskiej. Właśnie ten kraj przejął więc bankową technologię z Europy  podkreślił ekspert.

Od kilku miesięcy Liban pogrążony jest w protestach, które wynikają z niestabilnego systemu politycznego państwa i rozczłonkowania jego organów.  Do niedawna kraj ten stwarzał jednak warunki wolnorynkowe, co pozwalało kwitnąć sektorowi bankowemu. Niestety od jakiegoś czasu pod presją wydarzeń na Bliskim Wschodzie bank libański poluzował politykę monetarną i zaczął drukować pieniądze, co wydaje się jedną z głównych przyczyn dramatycznego spadku ich waluty  podkreślił gość radiowej Trójki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***
Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: dr Łukasz Fyderek (UJ)
Data emisji: 16.06.2020
Godzina emisji: 16.47

jp/mk

Polecane