X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – audycja specjalna

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 23:00
Jedna z najbarwniejszych postaci polskiej literatury XX wieku, publicysta i ojciec polskiego jazzu. To on wymyślił nazwę festiwalu Jazz Jamboree i przez wiele lat otwierał każdą jego edycję. Ikona Warszawy lat 50. Człowiek mający w sobie dużo wolności, którą zawsze udawało mu się ocalić. Sejm ogłosił rok 2020 rokiem Leopolda Tyrmanda, a 16 maja obchodziliśmy setną rocznicę jego urodzin.
Audio
  • Życie i twórczość Leopolda Tyrmanda – audycja specjalna (Wieczór z Trójką w domu)
Leopold Tyrmand
Leopold TyrmandFoto: PAP/CAF/Janusz Uklejewski

Podczas rozmowy na temat Leopolda Tyrmanda nie mogliśmy nie poruszyć wątku "Złego" – jego najsłynniejszej powieści wydanej w 1955 roku na prośbę wydawnictwa Czytelnik.

 – Tyrmand uprawiał coś w rodzaju ekwilibrystyki, żeby przemycić do niej część tej Warszawy, która była bardzo dobrze znana. Udało mu się przemycić nawet dawne nazwy ulic. Nie zapominajmy, że powieść musiała przejść przez cenzora. "Zły" ma w sobie wiele elementów warszawskiej codzienności i tamtejszego folkloru. Elementy, które mogą wydawać się banalne, świetnie tam "zagrały" i sprawiły, że czytelnicy czuli się swojsko podczas lektury tej książki – mówił prof. Dariusz Pachocki, autor książki "Alfabet Tyrmanda".

W audycji mogliśmy wysłuchać także wypowiedzi Leopolda Tyrmanda z archiwum Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Wieczór z Trójką w domu 
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Goście: prof. Dariusz Pachocki (autor książki "Alfabet Tyrmanda"), Marcel Woźniak (autor książki "Moja śmierć jest taka jak moje życie") 
Data emisji: 17.05.2020
Godzina emisji: 22.05

Czytaj także

Matthew Tyrmand: gdy inni klękali przed reżimem, ojciec tego nie robił i płacił za to cenę

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 12:15
- To jeden z najbardziej nieustępliwych myślicieli lat 60. i 70. Był antykomunistą i uważał, że komunizm należy wykorzenić, bo jest rakiem. Wiem na pewno, że ojciec krytycznie podchodziłby do dzisiejszej polskiej lewicy, również tej spod znaku "Gazety Wyborczej" - powiedział Matthew Tyrmand, syn Leopolda Tyrmanda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pierwsza wielka impreza jazzowa w Warszawie" - Tyrmand wspomina Jam Session 1955

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 05:50
W 1955 roku jazz nieśmiało wychodził z podziemia, w którym znalazł się w okresie "katakumbowym". W tym czasie Leopold Tyrmand zorganizował pierwszy duży publiczny koncert jazzowy w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Łukasz Jasina: Leopold Tyrmand jako twórca jest dla mnie historykiem

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 18:58
- Leopold Tyrmand był pisarzem, który mimo czasów, w jakich przyszło mu po wojnie tworzyć, potrafił zbudować niesamowicie ciekawą literaturę. Ale dla mnie jako twórca jest historykiem - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina, historyk i filmoznawca z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń