Ekorozwiązania, które spotykamy w polskich miastach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ekorozwiązania, które spotykamy w polskich miastach
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/KENG MERRY paper art

Smog, zapach spalin i widok walających się śmieci to codzienność mieszkańców dużych polskich miast. Warto zadać sobie pytanie: czy tak będzie już zawsze? W sferze ekologii przed nami jeszcze dużo pracy, ale za nami – dużo zmian na lepsze. Nasze miasta zaczynają się zmieniać i stają się coraz bardziej eko.

Posłuchaj

Polskie "ekomiasta" i ich sposoby na ochronę przyrody (Dzień z Trójką w domu)
+
Dodaj do playlisty
+

shutterstock_ekologiczny przystanek zieleń 1200.jpg
''Zielone'' przystanki – trend ze Skandynawii pojawił się w Polsce

– Jednym z ważnych trendów jest szukanie oszczędności nie za pośrednictwem różnego rodzaju cięć czy zaciskania pasa, ale poprzez bardziej efektywne wykorzystanie surowców i energii – mówi Bartłomiej Kozak z Centrum UNEP/GRID Warszawa. Zatem, przyjrzyjmy się miastom stosującym najciekawsze ekologiczne rozwiązania.

System InvisoLite w Gdyni  

System InvisoLite od października 2017 roku elektronicznie monitoruje zużycie energii w gdyńskich budynkach publicznych, przyczyniając się się to do znacznego zmniejszenia zużycia dwutlenku węgla. W całym mieście jest podłączonych aż 1500 punktów poboru energii.  Umożliwiają one władzom miasta pozyskanie niezbędnej im wiedzy do tego, gdzie i w jaki sposób powinny inwestować, by zmniejszyć zużycie energii – wyjaśnia gość Gabrieli Darmetko.

Gdynia (foto: shutterstock.com/Wojciech Wrzesien) Gdynia (foto: shutterstock.com/Wojciech Wrzesien)

Aplikacja zadba o porządek

Władze m.in. Poznania i Białegostoku postanowiły połączyć nowe technologie z zaangażowaniem mieszkańców. Dzięki specjalnej bezpłatnej aplikacji mobilnej mogą oni zgłosić odpowiednim służbom przepełniony kosz na śmieci, zalegające liście lub nielegalne śmietnisko w lesie. 

Zdjęcie ilustracyjne (foto: shutterstock.com/Marharyta Gangalo) Zdjęcie ilustracyjne (foto: shutterstock.com/Marharyta Gangalo)

Stop marnowaniu roślinności

– Słupsk bardzo stawia na lokalne inwestycje, wręcz poziomie podwórkowym, gdzie renowacjom często towarzyszy upiększanie zieleni miejskiej i dbanie o to, by w przypadku nowych inwestycji była ona przesadzana i trafiała do różnego rodzaju rekompensat środowiskowych – opisuje Bartłomiej Kozak.

Słupsk z lotu ptaka (foto: shutterstock.com/FStockLuk) Słupsk z lotu ptaka (foto: shutterstock.com/FStockLuk)

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi: Tomasz Żąda
Autorka materiału dodatkowego: Gabriela Darmetko
Gość: Bartłomiej Kozak (Centrum UNEP/GRID Warszawa)
Data emisji: 01.06.2020
Godzina emisji: 12.29

kr

Polecane