X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Układ(a)ne" – współczesne japońskie społeczeństwo w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 10:49
– Ta książka pozornie opowiada o życiu w korporacji, ale tak naprawdę jest również o pewnym wyobcowaniu we współczesnym społeczeństwie, o samotności i o feminizmie – mówiła w Trójce Agata Bice, autorka polskiego tłumaczenia zbioru opowiadań pt. "Układ(a)ne" awangardowej japońskiej autorki Aoko Matsudy.
Układ(a)ne Aoko Matsuda, wyd. Tajfuny
"Układ(a)ne" Aoko Matsuda, wyd. TajfunyFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
04:19 2020_07_14-10-36-02_Byle_do_13_ukladane.mp3 Słodko-gorzkie spojrzenie na współczesny świat w "Układ(a)ne" A. Matsudy (Byle do 13/Trójka)

 

Bohaterowie Aoko Matsudy nie mają imion. Każdy może być każdym albo kimś zupełnie innym. To labirynt, który przypomina raczej poukładane na sobie kolejne warstwy, a w nich kolejne opowieści – niczym tytułowe Pojemniki z jednego z opowiadań.

– Ciężko opisać mi te wszystkie postacie nie uciekając się do stereotypów – przyznaje Agata Bice. – Te postacie są bardzo wielowarstwowe. Postrzegając je przez elementy ich osobowości, które dostrzegamy na różnych piętrach, jesteśmy w stanie do pewnego stopnia stworzyć obraz każdego człowieka, który również jest wielowarstwowy – mówi tłumaczka.

"Układ(a)ne" to słodko-gorzkie spojrzenie na współczesny świat, w którym wszyscy jesteśmy do siebie tak podobni, że aż tacy sami. Matsuda przedstawia dylematy kobiet we współczesnym społeczeństwie, absurdy życia korporacyjnego, presji i zobowiązań; pisze o miłości i mniejszościach, kobietach, ale i mężczyznach, ale zawsze w niespodziewany i humorystyczny sposób. W swoich tekstach bawi się formą i strukturą: bohaterowie zmieniają kształty i postać, proza zamienia się w dramat, a poważne tematy nabierają lekkości. Literacki majstersztyk pełen zabaw słownych i rytmu, który sprawia, że teksty wwiercają się w nas i zostają tam na długo.

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Wioletta MyszkowskaMarcin Cichoński
Gość: Agata Bice (autorka polskiego tłumaczenia książki "Układ(a)ne" Aoko Matsudy)
Data emisji: 14.07.2020
Godzina emisji: 10:36

kr/mat. prasowe

Czytaj także

"Książka twarzy" Marka Bieńczyka zdobywa Nike!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2012 21:00
W opinii Tadeusza Nyczka Bieńczyk wierzy przede wszystkim w literaturę, w tekst, w słowo, a w czasach "niechlujstwa i bylejakości" jego proza przypomina kwartet Schuberta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze książkowe propozycje non-fiction pod choinkę

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 11:00
W naszym cyklu książek pod choinkę, dziś chciałem państwu zaproponować kilka prezentów z półki non fiction.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł pisarz Carlos Ruiz Zafón, autor bestsellera "Cień wiatru"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 13:00
Carlos Ruiz Zafón zmarł w piątek w Los Angeles, przegrywając w wieku 55 lat wieloletnią walkę z chorobą nowotworową. 
rozwiń zwiń