Muzyka zaklęta w słowach. "Pszczoły i grom w oddali" Riku Ondy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzyka zaklęta w słowach. "Pszczoły i grom w oddali" Riku Ondy
"Pszczoły i grom w oddali" Riku Onda, Wydawnictwo Uniwersytetu JagiellońskiegoFoto: mat. promocyjne

– To powieść, która powstawała kilka dobrych lat. Riku Onda sama miała doświadczenia muzyczne – uczyła się gry na fortepianie. Kiedy opowiada o swoich doświadczeniach z muzyką, gdzieś słychać echa tego, z czym mierzą się bohaterowie jej powieści – mówiła w Trójce Katarzyna Sonnenberg-Musiał, autorka polskiego tłumaczenia japońskiej powieści "Pszczoły i grom w oddali".


Posłuchaj

6:57
"Pszczoły i grom w oddal" – liryczna opowieść o ludzkim geniuszu i potędze muzyki (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 Trwają przesłuchania do międzynarodowego konkursu pianistycznego w japońskim Yoshigae. Dotychczas żaden z kandydatów nie zachwycił jurorów. Kolejnym uczestnikiem jest Jin Kazama, nikomu nieznany młody pianista z rekomendacją od jednego z największych wirtuozów fortepianu. Jego występ nie tylko wpłynie na przebieg konkursu, lecz także odciśnie głębokie piętno na życiu bohaterów tej historii…

Riku Onda  Foto: tajfuny.pl Riku Onda Foto: tajfuny.pl

"Pszczoły i grom w oddali" to wielowątkowa powieść z galerią fascynujących postaci. Dwudziestoletnia uczestniczka konkursu Eiden Aya – niegdyś cudowne dziecko fortepianu – wraca na scenę po śmierci matki. Masaru Carlos, Peruwiańczyk japońskiego pochodzenia, po wielu latach odnajduje osobę, dzięki której w dzieciństwie zapałał miłością do muzyki. Takashima Akashi – pracownik sklepu muzycznego – startuje w konkursie, by udowodnić coś sobie i innym.

W książce Riku Ondy, przepełnionej pięknymi opisami muzyki, splatają się losy wszystkich postaci, na jaw wychodzą kolejne fakty z ich przeszłości, a napięcie rośnie w miarę zbliżającego się rozstrzygnięcia konkursu.

– To opowieść wieloaspektowa. Pojawia się tam motyw uwalniania muzyki z sali koncertowej, natomiast narracja wydaje się krążyć wokół niej. Z różnych perspektyw usiłuje zrozumieć, co się tam, dzieje, jak to jest, że na scenie może zaistnieć moment "magiczny". Ta książka jest próbą zrozumienia, co dzieje się podczas konkursów pianistycznych – opisywała Katarzyna Sonnenberg-Musiał.

W październiku 2019 roku swoją premierę miała filmowa adaptacja powieści. Nosi ona tytuł "Słuchaj Wszechświata" a za reżyserię obrazu odpowiada Kei Ishikawa.

蜜蜂と遠雷』予告編 | Listen to the Universe - Trailer HD/Tokyo International Film Festival 東京国際映画祭

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Wioletta MyszkowskaMarcin Cichoński
Gość: Katarzyna Sonnenberg-Musiał (autorka polskiego tłumaczenia książki "Pszczoły i grom w oddali" )
Data emisji: 15.07.2020
Godzina emisji: 12:16

kr/mat. prasowe

Polecane