more_horiz

Jak zachęcić dzieci do zabawy "bez prądu"?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 18:30
W gminie Santok pilotażowo powstały "podwórkowe świetlice". Zamiast komputera i elektronicznych gier proponują trzepak, gumę do skakania i zabawę w podchody. Bo celem tych nietypowych miejsc jest zachęcić najmłodszych do zabaw na świeżym powietrzu, z dala od ekranów komputera, telewizora czy telefonu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/NadyaEugene

dziecko geniusz inteligencja mądre Shutterstock 1200.jpg
Nieprzeciętne i wybitnie uzdolnione dzieci. Jak wychować geniusza?

Jeśli pogoda będzie sprzyjała, aż do zmroku dzieci pozostaną na podwórku. W przypadku deszczu i niekorzystnych warunków opiekunowie zaproszą je do świetlicy na gry bez prądu czy tradycyjne planszówki. Na razie takie „podwórkowe świetlice” funkcjonują w Gralewie i Starym Polichnie.


Posłuchaj
03:54 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_10_04 18-24-06.mp3 Guma i klasy zamiast komputera i telewizora (Zapraszamy do Trójki)

– Za moich czasów, jak mama chciała mnie ukarać, mówiła: „Zrób to, bo nie pójdziesz na dwór!”. A teraz, jak mówi się, że dzieci mają wyjść na dwór, to mówią: „Mamusiu, co ja takiego złego zrobiłem, że mam iść na dwór?” – wspomina wójt gminy Santok Paweł Pisarek. – Patrząc na skutki, jakie wywołała pandemia, jakie spustoszenie psychiczne spowodowało to odcięcie dzieci od ich środowiska, od biegania na świeżym powietrzu, zdecydowaliśmy się na taką inicjatywę. Na razie testowo w dwóch miejscowościach, a potem będziemy starać się je otwierać w kolejnych – tłumaczy.

– Na dobrą zabawę nie ma złej pogody – dodaje Alina Nowak, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Santok „Pomocna dłoń”, wspierającego tę inicjatywę. – Kiedy jest dobra pogoda, bawmy się w podchody, berka, chowanego i wszystkie takie zabawy, które można organizować na świeżym powietrzu – zachęca.

– Dobra zabawa na podwórku jest taka, że czasami podrą się spodnie, czasami się błotem ochlapie, ale to ma być frajda i przyjemność – potwierdza wójt Pisarek.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Kamińska (Radio Zachód)
Data emisji: 04.10.2021
Godzina emisji: 18.24

pr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem